Italijanske novine nijesu pisale o selfiju crnogorskih zvaničnika na papinoj sahrani

135

Stotine hiljada ljudi odalo je posljednju počast poglavaru Rimokatoličke crkve papi Franju na pogrebnoj ceremoniji u Vatikanu i Rimu. Sahrani održanoj 26. aprila je prisustvovalo (arhivirano) više od 50 šefova država i zvanične delegacije iz više od 160 zemalja. 

Među njima su bili i predtavnici crnogorske delegacije koju je predvodio predsjednik države Jakov Milatović. 

Na društvenim mrežama se istog dana pojavila fotografija na kojoj su uz Milatovića prikazani i njegova supruga Milena, kao i ministar Maraš Dukaj, te potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj, koji su se našli na meti oštrih kritika javnosti zbog selfija koji je, po svemu sudeći, nastao na sahrani pape. 

Na pojedinim nalozima na društvenim mrežama Fejsbuku (1,2, 3), (arhivirano: 1,2,3) Instagram-u i X-u (1,2,3) (arhivirano: 1,2,3) fotografiju je pratio i ispis na italijanskom koji prevedeno na naš jezik znači: 

“Sramota u Vatikanu: selfie i osmjesi na sahrani Pape” 

Pojedini korisnici društvenih mreža navode da je riječ u pisanju italijanskih novina, a to sugeriše i vizuelni izgled same objave. 

Međutim, vijest sa naslovom prikazanim u objavi ne postoji, niti je moguće online pretragom doći do bilo kog dokaza da je objava ovog sadržaja ikada objavljena. 

Postoji nekoliko objava u italijanskim medijima (1,2,3,4) (arhivirano: 1,2,3,4) u kojima se problematizuje ponašanje pojedinih osoba ili više njih tokom papine sahrane kada su na društvenim mrežama objavljivali fotografije i video snimke na kojima se u pozadini vide prisutni na sahrani, pa čak i tijelo preminulog pape. Jedan od takvih slučajeva je i tekst o njemačkim političarima, bivšem predsjedniku Frenku-Valteru Štajnmajeru i bavarskom političaru Marukusu Zederu čije su fotografije sa osmjesima problematizovane na portalima u Italiji. Ipak, Dukaja, Camaja i Milatovića nismo pronašli u sličnim člancima.  

Svakako, to što su članovi crnogorske delegacije, uprkos ozbiljnosti događaja na kojem predstavljaju našu državu, pozirali sa širokim osmijesima opravdano se našlo na udaru brojnih kritika (arhivirano).  

U trenutku pisanja teksta nije moguće navesti tačan izvor sa kojeg je fotografija prvobitno objavljena, međutim evidentno je da je fotografija autentična, što recimo dokazuje i odjevna kombinacija članova delegacije na drugim zvaničnim fotografijama.

Foto: Služba za informisanje/Predsjednik Crne Gore 

Da je fotografija autentična potvrđuju i pojedini programi za prepoznavanje AI sadržaja.

Navedene objave sa društvenih mreža u kojem se tvrdi da su italijanske novine pisale o selfiju crnogorskih zvanučnika na papinoj sahrani dobijaju ocjenu lažna vijest, jer za takve tvrdnje ne postoje apsolutno nikakvi dokazi. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article