
Kurska oblast je postala jedno od najvažnijih žarišta sukoba u ratu između Rusije i Ukrajine od avgusta 2024. godine, kada su ukrajinske snage prešle granicu i započele vojne operacije na ruskoj teritoriji.
Na Fejsbuku je podijeljen (arhivirano) grafik Statiste, onlajn platforme za statističke podatke i analize, koji se odnosi na broj preminulih “stranih plaćenika”, razvrstano po nacionalnosti, koji su poginuli boreći se u sastavu Oružanih snaga Ukrajine.
Podaci su odnose na pojedince čija su tijela pronađena na teritoriji Kurske oblasti u Rusiji zaključno sa 10. aprilom 2025. godine.
“Nacionalnost plaćenika čija su tijela pronađena u Kurskoj oblasti, Rusija. Broj tijela stranih plaćenika koji su se borili u Oružanim snagama Ukrajine (OSU), a koja su pronađena u Rusiji”, piše na grafiku.
Objavu je podijelio korisnik Fejsbuka, uz propagandno obojen komentar:
“Temeljito” planirani upad u Kursku oblast završava za sada, a još nije gotovo sa oko 67000 ubijenih Ukrajinaca i ovim prikazanim “zapadnim” ološem! Ne zaboravite među svim tim poginulim nema nijednog člana obitelji koja ih je tamo poslala!”.

Pretraga ključnih riječi, odnosno “Kursk” na sajtu Satista ne daje rezultate (arhivirano) koji mogu potvrditi informacije prikazane na grafiku.
Poslednja objava koja se tiče Kurske oblasti objavljena je na sajtu Statiste 21. marta, dok je na grafiku naveden 10. april.

Isti je rezultat pretrage i za riječ plaćenici (eng. mercenaries). (arhivirano).

Ni kada se selektuje arhiva grafika koja se odnosi na Ukrajinu nema traga (arhivirano) o vizualu koji ukazuje na broj stradalih plaćenika u Kurskoj oblasti koji su se borili na strani Ukrajine.
Viša rukovoditeljka za komunikacije i odnose s medijima u kompaniji Statista, Laura Schüler-Ottens potvrdila je (arhivirano) da objavljeni grafik, koji se dijeli i na stranom govornom području, nije autentičan.
„Mogu da potvrdim da je infografik koji kruži u ruskim medijima i na društvenim mrežama lažan. Ovaj infografik nije izradila kompanija Statista i ni na koji način se ne povezujemo sa podacima koji su u njoj prikazani“, izjavila je Schüler-Ottens za Logically Facts.
Takođe, ukrajinski Centar za borbu protiv dezinformacija demantovao je (arhivirano) ove viralne tvrdnje sredinom aprila.
„Neprijateljska propaganda širi lažne izvještaje o navodnom broju ‘stranih plaćenika Oružanih snaga Ukrajine’ poginulih u ruskoj Kurskoj oblasti“.

Zbog svega navedenog, objavu ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.