U objavama na Fejsbuku najavljena je značajna promjena italijanske Vlade u poljoprivredi – navodno, zabranjuju se solarni paneli na poljoprivrednom zemljištu.
Razlog takve mjere je – navodno zaštita proizvodnje hrane. (1, 2) (arhivirano)
“Italija je zabranila solarne panele na poljoprivrednom zemljištu. I mi bi trebali učiniti isto!”, piše u objavama.

Navodna zabrana solarnih panela na poljoprivrednom zemljištu proizvod je pogrešnog tumačenja dekreta koji je italijanska vlada usvojila još u maju 2024 (arhivirano).
Dekret u italijanskom zakonodavstvu predstavlja hitnu mjere vlade koja odmah ima pravnu snagu, ali mora biti potvrđena u parlamentu da bi ostala na snazi.
Pomenuti dekret propisuje ograničenja za postavljene solarnih panela na poljoprivrednom zemljištu u Italiji, ali ne predstavlja potpunu zabranu.
“Predlog zakona od 15. maja 2024. broj 63 predviđa hitne mjere za preduzeća u oblasti poljoprivrede, ribarstva i akvakulture, kao i za preduzeća od strateškog nacionalnog interesa, među kojima su:
…
mjere usmjerene na ograničavanje upotrebe poljoprivrednog zemljišta za postavljanje fotonaponskih postrojenja sa panelima postavljenim direktno na tlo, na područjima koja su klasifikovana kao poljoprivredna prema važećim urbanističkim planovima, dozvoljavajući to isključivo na područjima navedenim u članu 20, stav 8 zakonodavnog dekreta od 8. novembra 2021. broj 199”, piše u dekretu.
Onemogućava se postavljanje solarnih panela direktno na tlo poljoprivrednog zemljišta (tzv. zemaljske solarne elektrane), ali dekretom nisu zabranjene sve vrste solarnih panela na poljoprivrednim površinama.
Izuzetak su tzv. agronaponski (arhivirano) ili agrosolarni (arhivirano) projekti, odnosno sistemi u kojima se solarni paneli postavljaju iznad polja ili vinograda na način da zemljište ostaje dostupno za poljoprivrednu proizvodnju. Ovakvi projekti su i dalje dozvoljeni jer omogućavaju istovremenu proizvodnju hrane i električne energije.
Nakon što je dekret stupio na snagu 16. maja 2024. godine, prošao je kroz redovnu parlamentarnu proceduru i definitivno je usvojen (arhivirano) kao zakon 12. jula 2024. godine.
Izuzeci su jasno definisani u zakonskom tekstu, navodi se u analizi španskog fakt-čeking portala Maldita.es (arhivirano) koji se bavio sličnim tvrdnjama na španskom govornom području.
“Solarni paneli postavljeni na određenoj visini, tako da omogućavaju uzgoj biljaka ispod – ova tehnologija se zove agrivoltaika.
Fotonaponske elektrane koje su već postavljene ili su započele administrativni proces prije stupanja uredbe na snagu.
Projekti finansirani kroz italijanski Plan oporavka i otpornosti (PNRR – ekvivalent španskom planu).
Projekti koji su dio zajednica obnovljive energije.
Postavljanje panela na poljoprivrednim zemljištima koja se ne smatraju produktivnim, kao što su kamenolomi, zemljišta blizu saobraćajnica (puteva, željeznice) ili industrijskih postrojenja.
Sistemi instalirani na zemljištima u vlasništvu javnih željeznica i aerodromskih infrastruktura”.
Italijanski ministar za poljoprivredu, prehrambeni suverenitet i šume, Frančesko Lolobriđida, objasnio je (arhivirano) na konferenciji za medije prošle godine da je cilj dekreta, a onda i zakona bio da se okonča „divlja“ instalacija fotonaponskih sistema na zemljištu.
Činjenica je da Italija nije potpuno zabranila solarne panele na poljoprivrednim površinama, već ih ograničava. Zabranjeno je postavljanje direktno na tlo, ali su dozvoljeni paneli na visini i drugi izuzeci. Ova mjera ima za cilj zaštitu proizvodnje hrane i sprječavanje pretvaranja obradivih površina u solarne farme.
Objavama dajemo ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.