U prvi trenutak zvuči kao naučna fantastika, ali tvrdnja na društvenim mrežama o Tojotinoj novoj tehnologiji pokrenula je lavinu reakcija.
Više njih je objavilo da “vodeni motor” znači kraj za tržište električnih automobila. (1, 2) (arhivirano)
“Toyota je upravo promijenila pravila igre! Vodeni motor koji će uništiti industriju električnih vozila!
U revolucionarnom potezu koji bi mogao redefinirati globalnu autoindustriju, Toyota je predstavila motor na vodu — koji radi na vodik dobiven elektrolizom! A najbolji dio? Ispušta samo vodenu paru! Nema litija. Nema punionica. Samo čista, inovativna tehnologija. S ovim hrabrim iskorakom, Toyota ne samo da konkurira električnim vozilima — već objavljuje kraj ere baterija”, piše, između ostalog, u objavama.

Tvrdnja da je Tojota predstavila “motor na vodu” nije tačna.
Japanska automobilska kompanija zapravo proizvodi vozila koja koriste vodonik kao gorivo.
Taj vodonik se koristi u gorivnim ćelijama ili se sagorijeva u motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, gdje reaguje sa kiseonikom i proizvodi električnu energiju ili mehaničku snagu, pri čemu se kao nusproizvod emituje samo vodena para, bez štetnih gasova, pojašnjeno je na Tojotinom veb sajtu (arhivirano).
Voda nije gorivo, već “potrošena” hemijska supstanca. Kako je Forbes ukazao (arhivirano), da bi se iz vode dobio vodonik, potrebno je uložiti energiju. Navodni “vodeni motor” kosi se sa osnovnim zakonom termodinamike i fizike.
Emisija iz motora koji koriste vodonik kao gorivo je vodena para, što je u skladu sa misijom automobilske industrije da osmisle ekološki prihvatljiva rješenja, ali to ne znači da je automobil “na vodu”. Gorivo je i dalje vodonik, a ne voda sama po sebi.
Kako je objasnio Forbes, konfuzija oko navodnog „motora na vodu“ koji je navodno razvila Tojota potiče iz najave jedne inovacije ovog japanskog proizvođača automobila iz 2023. godine.
Prije dvije godine, Tojota je podnijela patent za motor sa sagorijevanjem vodonika koji koristi vodeno hlađenje.
Međutim, ovaj patent se odnosi na sistem hlađenja.
Umjesto korišćenja klasičnih hladnjaka ili hlađenja vazduhom, Tojotin sistem direktno ubrizgava vodu u cilindre kako bi se kontrolisala visoka temperatura sagorijevanja vodonika. Na taj način se omogućava korišćenje lakših materijala za motor i poboljšava efikasnost vozila.
Prorektor i dekan Fakulteta inženjerstva na Univerzitetu Brunel u Londonu, Hua Zhao objasnio je za AFP (arhivirano):
„Voda se ne može sagorijevati kao gorivo, poput ugljovodonika (benzina, etanola, prirodnog gasa) ili vodonika“.
Prema negovim riječima, atomi vodonika u molekulama vode vezani su za atome kiseonika, pojašnjavajući da je potrebna energija da bi se ti atomi vodonika oslobodili kako bi mogli da se koriste kao gorivo.
“Ali energija potrebna da se razbiju veze između vodonika i kiseonika u vodi uvijek će biti veća od energije koja se dobije njihovim ponovnim spajanjem u gorivnoj ćeliji ili sagorijevanjem u motoru“, zaključio je Zhao.
Dakle, ne postoji tehnologija koja omogućava da auto direktno koristi vodu kao gorivo, već su patentirani modeli automobila koji koriste vodonik, a voda je nusproizvod, nije gorivo.
Zbog svega navedenog, objavu ocjenjujemo ocjenom dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.