Na Fejsbuku se pojavila fotografija (arhivirano) bombe na kojoj su iscrtane boje zastave koja simbolizuje transrodnu zajednicu, kao i natpis “Black lives matter” (BLM), odnosno naziv pokreta koji se protivi rasizmu i nasilju nad Afroamerikancima, uz poruku:
“Nove BLM bombe raznolikosti i tolerancije manje razaraju”.

Fotografija na kojoj je vidljiva trans zastava i natpis “Black lives matter” je digitalno izmijenjena, a ovi elementi su umetnuti.
Originalna fotografija je objavljena na zvaničnom sajtu elitne jedinice belgijskog ratnog vazduhoplovstva – 31. eskadrile borbenih bombardera Belgije (arhivirano).
U okviru teksta koji opisuje operaciju Pustinjski Sokol (eng. desert falcon), istaknuta je ova fotografija na kojoj nema transrodne zastave ponosa, niti natpisa “Black lives matter”, a u opisu fotografije stoji:
“GBU-38 JDAM”

Izvor: www.31tigersqn.be
Tekst opisuje svakodnevne borbene misije 31. „tigrovske” eskadrile, odnosno borbene eskadrile belgijskih oružanih snaga koje lete avionima F-16 u okviru operacije „Desert Falcon” na Bliskom istoku, konkretno nad Sirijom i Irakom. Glavni cilj tih misija je pružanje vazdušne podrške i izvođenje napada na ciljeve povezane sa terorističkom organizacijom Daesh (ISIS).
Oznaka ispod izvorne fotografije – GBU-38 JDAM označava bombu (arhivirano) koja se koristi za ciljanje na velikoj udaljenosti pomoću GPS navođenja. To je standardna bomba koja može biti lansirana iz različitih borbenih aviona, a njena preciznost značajno povećava šanse za uspješan pogodak cilja sa minimalnom kolateralnom štetom.
Ukratko, GBU-38 JDAM je klasična bomba težine oko 227 kg koja je opremljena sa navigacionim sistemom, što omogućava da avion lansira bombu na udaljenosti, a ona samostalno stiže do tačno određenog cilja.
Činjenica je da borbena eskadrila belgijskih oružanih snaga ne baca bombe na kojima se vidi trans zastava i/ili natpis “black lives matter”.
U pitanju je montaža zbog čega objavu ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.