
Stotine hiljada ljudi se sjatilo u Vatikan kako bi odali poštu preminulom papi Franju. Ceremoniji su osim običnih smrtnika prisustvovali i neki od najznačajnijih svjetskih lidera. Među njima i prvi čovjek SAD, Donald Tramp, kao i prva dama – Melanija.
S obzirom na to da je papina sahrana bila možda i centralni medijski događaj protekle sedmice, mase su pratile prenos i komentarisale po društvenim mrežama. Među komentarima, našao se i onaj da je Tramp zaista prekardašio i da je pogazio svaki znani protokol.
Društvenim mrežama i medijima se širi fotografija, o kojoj se kaže: (1, 2) (arhivirano: 1, 2)
Tramp zaspao na papinoj sahrani. Senilni deda.
Tramp spavao na papinoj sahrani? “Pa, ovo je skandal”

Iako na ovim fotografijama djeluje kao da je Tramp dremnuo, Snopes piše da je priča “niđe veze”.
U prenosu koji je dostupan na Jutjubu moguće je vidjeti Trampa i Melaniju, koji u nekoliko navrata zaista imaju sklopljene oči. Na jednom od strimova, Snopes je pronašao tačan momenat koji je uhvaćen na printskrinu sa fotografija i prenosi: (arhivirano: ovdje)
“Gledajući okolni kontekst, nije se činilo da Tramp spava, a u stvari, njegovi pokreti prije, tokom i poslije tih trenutaka ukazivali su na to da je budan, vjerovatno da jede ili nešto žvaće. Nizak kvalitet slika, u kombinaciji sa sijenkama, činilo je da izgleda kao da su Trampove oči bile zatvorene u tim trenucima, a u stvari možda i nijesu.
Kontaktirali smo administraciju za komentar na priču. Portparol je rekao da je ta tvrdnja „očigledno lažna” i dao je sljedeću izjavu Trampovog direktora za komunikacije Stivena Čeunga: „Predsjednik i prva dama su odali počast životu i službi pape Franje, a oni koji pokušavaju da odvrate pažnju od toga treba da se stide sebe”.
Iz analize, samog snimka sahrane pape, kao i iz demantija iz Bijele kuće je jasno da predsjednik SAD nije spavao tokom ceremonije. Da se to zaista dogodilo, sigurno je da bi se neko od relevantnih svjetskih medija o tome oglasio. Ali, pretragom nije moguće doći do takvih navoda.
Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.