Stoltenberg nije potvrdio da je Putin htio da izbjegne rat

211

Generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, nedavno je govorio na sastanku ministara vanjskih poslova Alijanse u Pragu. Tri su teme preovladavale: Ukrajina i pomoć Ukrajini, odvraćanje i odbrana i jačanje partnerstava sa regionom Azije i Pacifika. Takođe, govorilo se i o predstojećem NATO samitu, koji se održava od devetog do jedanaestog jula u Vašingtonu.  

Kao i mnogo puta prije, Stoltenberg je i sada izvučen iz konteksta. Dio njegovog govora sa jedne od pres konferencija u Pragu pogrešno je predstavljen. U objavi na Fejsbuku postavljen je video u kojem prvi čovjek Alijanse govori na engleskom, uz navode: (arhivirano: ovdje

Stoltenberg potvrđuje da je Putin želio izbjeći rat u veljači 2022., ali da Zapad nije pristao na to jer u tom slučaju “ne bi mogao ponuditi Ukrajini vojnu podršku” – u vidu “naprednih raketnih sustava i borbenih aviona” – već je to naoružavanje Ukrajine protiv Rusije “pojačano”. 

Stoltenberg ništa slično nije rekao. Pres služba NATO-a gotovo instant postavlja njegove i ostale transkripte govora na sajt, pa se i sporni dio iz videa može lako pronaći. Stoltenberg je zapravo rekao:  

“Predsjednik Putin je od početka rata prijetio NATO saveznicima. Iznova i iznova. Zapravo, dan prije invazije on je održao govor u kome je prijetio svakom savezniku koji pruži podršku Ukrajini.  

Ali to nas ne odvraća. Jer da nas je ta poruka odvratila, onda ne bismo mogli da damo nikakvu podršku. Pokušao je da nas spriječi da damo bilo kakvu vojnu podršku. Pokušao je da nas spriječi da obezbijedimo oklop, napredne raketne sisteme, borbene avione, a mi smo evoluirali i pojačali našu podršku jer čvrsto vjerujemo da Ukrajina ima pravo na samoodbranu i imamo pravo da pomognemo Ukrajini da održi pravo na samoodbranu.” 

To je bio odgovor na pitanje novinara iz Njujork tajmsa o restrikcijama na upotrebu oružja od strane Ukrajine za napad na ciljeve u Rusiji, a koje je Ukrajina dobila od saveznika. Stoltenberg kaže da se dinamika rata mijenja i da je upotreba zapadnog oružja za napad na ciljeve u Rusiji u skladu sa međunarodnim pravom, jer se radi o samoodbrani.  

Ranije je predsjednik Rusije, Vladimir Putin, upozorio zapadne ukrajinske partnere da ne dozvole Kijevu da koristi njihovo naoružanje za napad na ruske teritorije, jer bi to moglo dovesti do globalnog konflikta. Pominjao je i strateško naoružanje, kao i da bi manje zemlje članice NATO-a u Evropi trebalo da budu svjesne “sa čim se igraju”. 

Ipak, NATO saveznice su djelimično dozvolile Ukrajini da koristi napredne sisteme za napade u pograničnom dijelu Rusije.  

Sporna objava dobija ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article