Taj trend odlučila je da prati i Crna Gora. Tako ovdašnje vlasti planiraju da u saradnji sa kompanijom iz Sjedinjenih Američkih Država pokrenu proizvodnju bespilotnih letjelica. Kako bi istovremeno jačali i svoje kapacitete, i podržali Ukrajinu u ratu sa Rusijom, odlučeno je da prva serija dronova bude donirana Ukrajini.
Ipak, pojedini mediji iskoristili su informacije iz Vladinog dokumenta i netačno objavili kako Crna Gora planira da proizvodi dronove za Ukrajinu.
Tako je portal Borba (arhivirano) objavio kako će Crna Gora da pravi dronove za Ukrajinu, te da odluka samo još čeka potpis. Isti tekst, objavio je i Russia Today u Crnoj Gori (arhivirano).
Objavu smo pronašli i na Fejsbuku (1, 2, 3, 4, 5).
“Merionetska vlada u Podgorici, nastavlja da produbljuje novo dno
Crna Gora proizvodi dronove za Ukrajinu?”, navodi se u jednoj od objava, u kojoj se citira tekst Russia Today.
A šta je stvarno u pitanju?
Tačno je da je Crna Gora u saradnji sa SAD planira da počne proizvodnju dronova. Ipak, svrha te odluke, nije proizvodnja dronova samo za Ukrajinu, već kako je navedeno u Vladinom dokumentu, “cilj je da se unaprijedi sposobnost vojske Crne Gore u odnosu na NATO, kao i i poziciju Crne Gore kao pouzdanog snabdjevača najsavremenije odbrambene opreme na globalnom tržištu”,
Vlada Crne Gore odlučila je, takođe, da donira prvu seriju rane proizvodnje bespilotnih sistema i prateće odbrambene opreme Ukrajini.
U dokumentu se ističe da će sporazum sa do 15 miliona dolara podržati i američka administracija na čelu sa predsjednikom Donaldom Trampom. To je inače novac koji je SAD namijenila za Vojsku Crne Gore.
Iz ambasade SAD, kazali su da njihova vlada podstiče sve partnerske zemlje da ulažu i sarađuju sa američkim firmama.
“Ulaganje u odbrambene sposobnosti, poput američkih bespilotnih vazduhoplovnih sistema, pokazuje ozbiljnost Crne Gore u pogledu ispunjavanja obaveza prema Alijansi, u vrijeme kada tražimo od Evrope da preuzme veći teret za svoju bezbjednost”.
Dakle, tačno je da će crnogorske vlasti početi proizvodnju dronova i da će prvu seriju donirati Ukrajini, ali nije tačno, kako se to navodi u objavama pomenutih medija, da će se letilice proizvoditi za Ukrajinu.
Zato pomenute objave dobijaju ocjenu manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.