Kompanija Fajzer je naročito bila na udaru, a poslednja tvrdnja (arhivirano) je da ta kompanija mijenja naziv.
“Pfizer mijenja ime u Viatris. Sve vise nego jasno”, piše u objavi.
A šta kažu činjenice?
Kompanija Viatris zaista postoji i to od 2020. godine, a osnovana (arhivirano) je spajanjem dvije kompanije- Mylan i Upjohn.
Upjohn je predstavljala organizacionu jedinicu kompanije Fajzer, specijalizovanu za ljekove kojima je istekao patent.
Kako je istaknuto na zvaničnom sajtu Viatrisa (arhivirano), Upjohn je kao nezavisna kompanija formirana unutar Fajzera-a 2018. godine.
“Upjohn je proizašao iz Pfizerove divizije za etablirane ljekove i osnovan je kao samostalna poslovna jedinica 2018. godine unutar Pfizera. Njegova misija bila je da olakša teret nezaraznih bolest pružajući provjerene, kvalitetne ljekove za svakog pacijenta, bilo gdje u svijetu”.
Akcionari Pfizer-a su, u trenutku osnivanja nove kompanije, posjedovali (arhivirano) 57 odsto običnih akcija Viatrisa, dok su preostalih 43% držali akcionari Mylana.
Viatris je, ipak, samostalna kompanija, bez direktnih korporativnih veza sa Fajzerom.
Dakle, nakon spajanja, nova kompanija je dobila ime Viatris i postala je potpuno nezavisna kompanija, dok je Fajzer nastavio da postoji kao zasebna farmaceutska kompanija.
Činjenica je da Fajzer i dalje postoji pod istim nazivom i pravnim identitetom.
Iz tog razloga, objavama dajemo ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.