
Još uvijek nije poznato šta je prouzrokovalo masovni nestanak struje koji je pogodio Španiju, Portugal i djelove Francuske u ponedjeljak 28. aprila prekinuvši telefonske veze i pristup internetu, zaustavivši javni prevoz, snabdijevanje vodom… Iz Evropske unije (EU) poručuju da će iz ovog incidenta “neviđenih razmjera” izvući lekcije (arhivirano), vlasti nastavljaju da traže uzrok havarije, a stručnjaci za sada ne vjeruju da je posrijedi bio kibernetički napad.
I dok se nastavljaju nagađanja o tome ko je ili šta izazvao nestanak struje šire se i neautentične fotografije na društvenim mrežama.
Jednu takvu pronašli smo na Fejsbuku (arhivirano ovdje) a prikazuje satelitski snimak i Španije u potpunom mraku u noći 28. aprila, dok ostatak Evrope ima struju.
Fotografiju prati opis:
“Iz globalističko-progresivne kuhinje s ljubavlju:
Nezapamćeni nestanci električne energije paralizirali su veći dio Španjolske i Portugala, ostavivši metroe, zračne luke, tvornice i komunikacijsku infrastrukturu u potpunom kolapsu.
Iako službene izjave govore o “rijetkoj atmosferskoj pojavi”, mnogi znakovi upućuju na to da bi mogla biti riječ o još jednoj posljedici iracionalne i ideološki vođene energetske politike kakvu trenutno provodi velik dio progresivne Europe. Španjolska je vlast naime prije samo šest dana proslavila činjenicu da se njihova mreža u potpunosti oslanja na takozvane obnovljive izvore. (…)”

Ova fotografija preuzeta je sa španskog govornog područja, gdje se pojavila među korisnicima društvenih mreža, a njom su se već bavili tamošnji portali za provjeru činjenica.
Portal Efe Verifica (arhivirano) navodi da je riječ o očigledno manipulisanoj fotografiji, što potvrđuje više činjenica.
Prije svega, na njoj su prikazana i područja Španije, poput Balearskih ostrva, koja uopšte nijesu bila pogođena nestankom struje.
“Djeluje i kao da je cijela Baskija takođe bez struje, region koji je oko 18:30h povratio 84% svoje energije, u ponedjeljak – prije zalaska sunca”, navodi se u njihovoj analizi.
Dodaju da je pored toga, u ostatku kontinetalne Španije, 35 odsto očekivane potražnje za električnom energijom obnovljeno do 20:35 časova.
Osim togo, obrnuta pretraga fotografije vodi do nekoliko sličnih NASA-nih fotografija (arhivirano) zabilježenih ranije, kojima je očigledno manipulisano.
To potvrđuju i alati za provjeru kompjuterski generisanog sadržaja, poput programa MeVer koji navedenu fotogarfiju prepoznaje kao digitalno izmijenjenu (arhivirano) sa vjerovatnoćom od 75 odsto.

Objava koja je predmet ove analize, zbog očiglednih dokaza koji ukazuju da je fotografija Španije u mraku izmijenjena, dobija ocjenu lažna vijest.
Takođe, zbog insinuacija o povezanosti nestanka struje sa obnovljivim izvorima energije, iako trenutno nema nikakvih dokaza za takve tvrdnje, ova objava dobija i ocjenu teorija zavjere.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.