Smrt pape Franja pokrenula je lavinu informacija, polu informacija, ali i dezinformacija, a Vatikan se našao u središtu njih.
U jednoj objavi (arhivirano) na Fejsbuku iznijeta je tvrdnja o porijeklu naziva Vatikan.
“Vatikan nije simbol kršćanstva. Danas smo se toliko navikli na to ime da gotovo ne razmišljamo o tome kako je Vatikan dobio ime.
Istina je da naziv Vatikan nije ni latinski ni grčki, a ne može se pronaći ni u Bibliji. Riječ koju povezujemo s Vatikanom usko je povezana s etruščanskom božicom Vatikom. Etruščanska književnost i mitologija su izgubljene, ali znamo da je čuvarica ove nekropole bila etruščanska božica Vatika (ponekad se piše Vatica). Ona je božica podzemnog svijeta”.

Tačno je da se ime “Vatikan” ne pojavljuje u Bibliji, ali je porijeklo imena latinsko.
Ime potiče od latinskog izraza Ager Vaticanus (arhivirano), kojim su Rimljani nazivali područje na zapadnoj obali Tibra gdje se danas nalazi Vatikan.
Gruzijski fakt-čeking portal Myth Detector se bavio sličnim tvrdnjama još 2023. godine, ukazujući u analizi (arhivirano) da postoje različita mišljenja stručnjaka o porijeklu imena Vatikan.
“Prema riječima danskog istoričara Bertolda Nibura, naziv je povezan sa drevnim etruščanskim naseljem na tom području koje se zvalo Vatikum.
Rimski istoričar, Marko Terencije Varon ipak tvrdi da to ime potiče od božanstva iz drevne rimske religije Vaticanus, zaštitnika tih zemalja, koje je ujedno darivalo proročanske moći, i da je njegovo ime izvedeno od korijena glagola “vagire”, što znači plakati”, piše u tekstu Myth Detector portala.
Što se tiče boginje podzemlja – Vatika, koja se pominje u objavi, u analizi Myth Detector-a je pojašnjeno da ne postoje kredibilni, naučni dokazi da su drevni Etruščani vjerovali u božanstvo pod tim imenom.
“Među etruščanskim bogovima nije moguće pronaći podatke o Vatiki u dostupnim izvorima. Što se tiče boga podzemnog svijeta u etruščanskoj religiji, koji odgovara Hadu/Plutonu, njegovo ime je, prema riječima istoričarke Nensi Tomson de Gramond, bilo Aita“, navedeno je u analizi Myth Detectora.
A fotografija koja je objavljena u Fejsbuk objavi nema veze sa navodnom boginjom podzemlja, Vatikom. Na fotografiji je boginja Juno (arhivirano) iz drevne rimske mitologije čiji je antefiks bio izložen (arhivirano) u muzeju Altes u Berlinu.

Juno je u rimskoj mitologiji bila jedno od najvažnijih božanstava, poštovana kao zaštitnica Rima i zaštitnica žena.
Činjenice ukazuju da Vatikan nije nazvan po etruščanskoj boginji podzemlja Vatiki, jer takvo božanstvo nije postojalo u drevnoj etruščanskoj religiji.
Objavu u kojoj se navodi tvrdnja da je Vatikan nazvan po etruščanskoj boginji podzemlja Vatiki, ocjenjujemo ocjenom teorija zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.