Još jedna internet prevara: Na meti Gradski saobraćaj 

133

Raskrinkavanje je do sada više puta pisalo o internet prevarama u vidu lažnih stranica na Fejsbuku na kojima se kroz fiktivne nagradne igre obećavaju kule i gradovi. Takođe smo pisali i o lažnim oglasima za medicinske i kozmetičke proizvode u kojima su korišćena lažna svjedočenja javnih ličnosti iz Crne Gore i regiona.  

Do sada su najviše na meti bili lanci popularnih supermarketa u zemlji. Sada je na red došao i Gradski saobraćaj Glavnog grada.  

Na profilu pod nazivom “Gradski prevoz Podgorica”, koji je kreiran u posljednjih 24 sata izbačene su tri objave iste sadržine: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3

Jedinstvena prilika za Podgoricu! 
Povodom 40-godišnjice rada gradskog prevoza Podgorica! Kupite novu polugodišnju kartu sa rokom važenja od 6 meseci i bez ograničenja za sve vrste prevoza. Samo za 2,35 evra! 
Požurite, ponuda važi za prvih 500 ljudi! 
Ponuda važi do 31. avgusta 2024. Godine! 
Posetite link i saznajte više! 

Kada se isprate koraci klikom na link, na kraju se dolazi do momenta u kojem se traže podaci sa bankovne kartice.  

Brzom reakcijom, odgovorili su sa stranice Gradski saobraćaj – Glavni grad Podgorica (arhivirano: ovdje), a da se radi o prevari prenijeli su i mediji:  

Obavještavamo vas da su vijest i profil sa kojeg je objavljena lažni. 
Napominjemo da sve tačne informacije i saopštenja dolaze isključivo sa naših zvaničnih profila. 

Kod lažnih objava je karakteristično to što su pune jezičkih, ali i vizuelnih nelogičnosti, što je slučaj i ovog puta. Međutim, interesantna je količina truda koji je uložen kako bi prevara izgledala što vjerodostojnije. Ispod objava mogu se pročitati čak i komentari “zadovoljnih korisnika”, koji hvale usluge. Ulaskom na te profile može se lako zaključiti da su lažni jer nemaju nikakav sadržaj, imaju generička imena, a u suštini su kreirani otprilike u isto vrijeme kada i sporne objave.  

Sve u svemu, ponovo imamo novi pokušaj internet prevare, koji sigurno neće biti posljednji.  

Sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article