Film nije baš remek-djelo kinematografije, ali je ovih dana itekako popularan jer se dovodi u vezu sa ubistvom Čarlija Kirka u SAD. Neki segmenti filma se podudaraju sa dešavanjima u Juti i internet je “podivljao”. Ali, nijesu svi navodi iz objava i tekstova po društvenim mrežama tačni.
U jednoj od njih se navodi: (arhivirano: ovdje)
NEMA SLUČAJNOSTI.
Film „Zmijske oči“ iz 1998. sa glumcem Nikolasom Kejdžom, političarem Čarlsom Kirklendom, koji je upucan u vrat.
U filmu, pucnjava se dešava 10. SEPTEMBRA.
Čarli Kirk je upucan u vrat, u stvarnom životu 10. Septembra.
Ovo jednostavno ne možete izmisliti.
Objavu prate navodi:
KOINCIDENCIJA???
Osumnjičeni za ubojstvo Charliea Kirka je 22-godišnji TYLER Robinson iz Jute.
U filmu je ubijen ministar obrane CHARLIE KIRKland, a jedan od osumnjičenika je Lincoln TYLER.
Ubojstvo u filmu se događa 10. rujna, na isti datum kada je “ubijen” i Charliea Kirka u Oremu, država Utah, SAD.

Dodatno gorivo po ovoj teoriji posuo je jedan od najpoznatijih fake news portala na svijetu, The people’s voice, koji je objavio tekst pod naslovom: Prediktivno programiranje: Kako je film Nikolasa Kejdža iz 1998. godine napisao scenario za smrt Čarlija Kirka. (arhivirano: ovdje)
Šta je u objavi tačno, a šta ne?
Iz pomenute objave tačno je da se ubijeni lik u filmu zvao Čarls Kirkland i da je pogođen metkom u vrat, što je aluzija na ubistvo Kirka, koji je imao istu sudbinu. Međutim, jedan od osumnjičenih u filmu nije Linkoln Tajler, što je aluzija na osumnjičenog za ubistvo Kirka – Tajlera Robinsona. Lika u filmu ubio je palestinski terorista, Tarik Ben Rabat.
Tajler je, ne znajući, bio dio ekipe koja je planirala ubistvo, jer je zbog novca namjestio da izgubi meč, kako bi otplatio dugove. Ali, nije znao da su oni koji ga plaćaju imali u planu da likvidiraju bilo koga i da će postati dio zavjere.
Najočiglednija razlika između ubistva u Juti i filma je datum – kada su se pravi i fiktivni događaj odigrali. U objavi se kaže da je Kirkland ubijen takođe 10-og septembra, kad i Kirk.
To nije tačno.
Iako se datum u filmu ne pominje, na samom startu novinarka najavljuje boks meč (između boksera Linkolna Tajlera i Hozea Pacifika Ruiza) i iza nje se može vidjeti ogromni plakat za boks meč koji će uslijediti, a na kojem piše datum 19-ti septembar. Rezolucija dostupnih videa je jako loša i definitivno liči da je umjesto devetke nula. Ali, uz malo napora može se vidjeti koji je zapravo broj na plakatu.

Poređenjem mutne devetke i nula koje predstavljaju satnicu starta meča, a koji je zakazan za 10:00 pm, iliti za deset uveče, takođe se može vidjeti razlika između brojeva.

Internet zajednica i razni portali diskutuju o ovoj teoriji i tako je “Snake eyes” dobio novi život, 27 godina nakon premijere.
O drugim teorijama vezanim za ubistvo Kirka pisali smo iz više navrata.
Sporna objava dobija ocjenu – teorija zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.