Na društvenim mrežama su i dalje aktuelni snimci koji svjedoče o međusobnim napadima. Između ostalog, i video (arhivirano) koji navodno prikazuje obaranje indijskog aviona.
“Pao prvi indijski rafale”, piše u objavi.

Obrnuta pretraga skrinšota iz videa pokazuje da je kontekst ipak drugačiji i da snimak nema veze sa međusobnim napadima Pakistana i Indije.
Rezultati pretrage vode do Ju Tjub kanala „BeamNG Crash Point“ (arhivirano), na kojem je isti video (arhivirano) koji se dijeli uz tvrdnju da prikazuje obaranje indijskog aviona objavljen 6. maja ove godine.
U samom videu je vidljiv tekstualni ispis da je riječ o “gejming video sadržaju namijenjenom isključivo za zabavu”, dok je u opisu videa naveden naziv video igre – War Thunder.
“Ovo je gejming video sadržaj i nije stvaran.
Odricanje odgovornosti: Ovaj video sadržaj se odnosi na izmišljenu igru. Prikazani događaji nisu stvarni, a svi likovi i situacije su isključivo namijenjeni za zabavu. Imajte na umu da ovo nije dokumentarac, niti informativni izvještaj.
O igri: War Thunder je najobuhvatnija besplatna igra. U War Thunder-u, avioni, jurišni helikopteri, kopnene snage i mornarička plovila sarađuju u realističnim takmičarskim bitkama. Možete birati između preko 2.000 vozila, od ranog 20. vijeka do najsavremenijih borbenih jedinica, u velikom broju borbenih situacija – od kojih su mnoge jedinstvene. Možete se naći kako pucate na protivnike iz kupole bombardera, branite saborce na zemlji protiv vazdušnog napada pomoću protivavionskih topova, obarate neprijateljske avione vatrom iz višecjevnih raketnih lansera ili pokušavate da potopite neprijateljski ratni brod torpedom iz brze jurišne čamce”, piše u opisu videa objavljenog na Ju Tjubu.

Dostupan je i link do video igre War Thunder (arhivirano).
Takođe, kada se pogleda pažljivije video, jasno je da ne prikazuje pravi događaj, već da je riječ o kadrovima iz video-igre.
Prvo što upada u oči jeste izgled samog videa – svijetlo, boje i konture izgledaju „presavršeno“, kao da su kompjuterski kreirani. Sve to više liči na grafiku iz simulacionih igara nego na stvarne scene napada.
Zatim, tu je i ugao iz kog je snimak zabilježen. Kamera prati pad aviona iz pozicije koju bi bilo gotovo nemoguće snimiti u stvarnosti – što dodatno upućuje na to da je scena generisana digitalno.
Ni zvukovi ne djeluju uvjerljivo. Umjesto buke i talasa, koji bi bilo logično da se čuju s obzirom na poziciju iz koje je snimljen video, čuju se čisti i pretjerano jasni zvuci motora i eksplozija. U jednom segmentu se čak čuje i vještački glas, kakav se često može čuti u vojnim igrama.
Sve u svemu, ovi detalji sugerišu da je upitanju dio video-igre, a ne stvarni snimak koji dokumentuje napad.
Zbog svega navedenog, objavu ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.