Mizogine i apsurdne tvrdnje o učešću žena u američkoj politici 

162

Potpredsjednica Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Kamala Haris prva je osoba koja bi mogla zamijeniti aktuelnog predsjednika Džoa Bajdena kako u trci protiv Donalda Trampa, tako i u Bijeloj kući. 

I dok je neki već vide kao predsjednicu, ili procjenjuju njene šanse u odnosu na republikanskog kandidata, na društvenim mrežama su se pojavile apsurdne tvrdnje da žene ne mogu biti predsjednice te zemlje. 

“Američki kandidati za predsednika polažu zakletvu na masonskoj Bibliji po kojoj žena ne može biti predsednik SAD, osim ako se to pravilo ne prekrši pa bude izabrana Kamala Haris jer je u SAD sve moguće”, piše između ostalog u jednoj objavi na Fejsbuku

U dosadašnjoj američkoj istoriji, nijedna žena nikada nije bila na funkciji predsjednice države iako su učestvovale u predizbornoj trci. 

Međutim, naravno da ne postoji nikakva prepreka koja onemogućava žene da se kandiduju i služe mandat predsjednice SAD-a. 

Da počnemo od najznačajnijeg pravnog akta države, Ustava.  

Američki Ustav ne sadrži nikakve odredbe koje zabranjuju ženama da postanu predsjednice.  

Prema 2. Članu Ustava, predsjednik može biti svaka osoba koja je rođeni državljanin SAD-a, ima najmanje 35 godina i boravila je u SAD najmanje 14 godina. 

Predsjedničke zakletve 
 
Predsjednička zakletva, koja je opisana u 2. Članu, Klauzula 8 američkog Ustava SAD, ne propisuje na kojoj knjizi bi predsjednik trebalo da položi zakletvu.  

Tradicionalno, predsjednici SAD polažu zakletvu na Bibliji, ali to nije obavezno, niti je precizirano koja Biblija bi trebalo da se koristi tokom te ceremonije. 

Tako je, recimo, Džordž Vašington, prvi predsjednik SAD-a, položio zakletvu na Bibliji koju je obezbijedila masonska loža St. John’s Lodge No. 1 iz Njujorka.  

Međutim, ovo nije pravilo koje su svi naredni američki predsjednici morali da slijede, niti su. 

Džon Kvinsi Adams je položio zakletvu na zakonskom tekstu, a ne na Bibliji, dok je Teodor Ruzvelt položio zakletvu 1901. godine bez Biblije

Još jedan primjer drugačije prakse je i bivši američki predsjednik Barak Obma, koji je položio zakletvu na Bibliji koja je pripadala Abrahamu Linkolnu

Dakle, najviši pravni akt, američki Ustav ne onemogućava da žene budu predsjednice SAD-a, niti definiše nad kojom knjigom budući predsjednici polažu zakletvu. U dosadašnjoj istoriji, praksa polaganja predsjedničke zakletve su se razlikovale i nisu uvijek ni uključivale Bibliju. 

Nekoliko žena bile su kandidatkinje za predsjednice SAD-a, uključujući Hilari Klinton koja je učestvovala u izborima 2016. godine ispred Demokratske stranke. Njena kandidatura i rezultat koji je bio blizu onog koji je Tramp te godine ostvario pokazuje da ne postoje zakonske prepreke za žene u američkoj predsjedničkoj trci. 

Zbog svega navedenog, objavu ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article