Nit’ istine nit’ nacističke simbolike: Kros neće promijeniti broj na dresu 

235

Poznati sportisti, zbog svoje popularnosti i društvenog uticaja koji imaju, nerijetko su meta raznih medijskih manipulacija i mahinacija, a sve u cilju prenošenja određenih (najčešće) političkih poruka. To naročito dolazi u susret i za vrijeme velikih takmičenja, poput Evropskog prvenstva u fudbalu koje će se odigrati u junu i julu ove godine, u Njemačkoj. Ovaj put u tu svrhu je poslužilo ime fubalera Real Madrida i njemačke reprezentacije, Tonija Krosa. Naime,  najnoviji navodi (1, 2, 3) koji kruže društvenim mrežama sugerišu da je ovaj fudbaler izjavio da će promijeniti svoj dres u broj 44, tvrdeći da ga podsjeća na nešto što je koristio njegov djed. Sve to je propraćeno poređenjima između broja 44 napisanog tipografijom novih dresova njemačke fudbalske reprezentacije i simbola SS (Schutzstaffel), paravojne straže nacističkog režima. 

Mijenjam svoj broj na opremi u 44, podjeća me na nešto što je nosio moj djed. 

Međutim, nakon pažljive provjere kredibilnih izvora, lako je utvrditi da nema dokaza koji bi potvrdili ove tvrdnje.  

Naime, slika koja je široko dijeljena na internetu prikazuje Tonija Krosa s navedenom izjavom, ali nijedan zvanični kanal komunikacije, ni njegov klub Real Madrid ni njemačka fudbalska reprezentacija, nije potvrdio da je Kros izrekao takve riječi. Čak ni na društvenim mrežama ili u medijima nema tragova ove izjave. Nema ni najave njemačke reprezentacije da će Kros nositi broj 44, što na Evropskom prvenstvu zapravo nije dopušteno. Brojevi koje fudbaleri koriste u svojim nacionalnim selekcijama objavljuju se na početku svakog poziva, bilo za prvenstvo ili prijateljsku utakmicu. Do sada, Njemački fudbalski savez (DFB) nije najavio da će Kros, koji se ponovno vratio u reprezentaciju u januaru 2024. i obično nosi broj 8, promijeniti broj. 

Dodatno, treba napomenuti da je UEFA, kao krovno fudbalsko tijelo koje određuje pravila i organizuje Evropsko prvenstvo, strogo definisala pravila vezana za brojeve na dresovima, pri čemu brojevi ne smiju biti veći od 26. Stoga bi tvrdnje o promjeni dresa u broj 44 bile neosnovane, s obzirom na pravila UEFA-e. 

DFB je nedavno saopštio da će promijeniti dizajn broja 4 na dresovima njemačke reprezentacije zbog zabrinutosti da podsjeća na simbol koji su koristile nacističke SS jedinice. Ova odluka DFB-a došla je nakon što je novi dizajn predstavljen na prijateljskoj utakmici s Francuskom u martu, kao uvertira za Evropsko prvenstvo u junu i julu u Njemačkoj.  

Iz DFB-a su objasnili da su detaljno provjerili dizajn brojeva od 0 do 9, te da su zatim brojeve od 1 do 26 poslali UEFA-i na provjeru.  

“Tokom provjere brojeva, nijedna od strana nije primijetila bilo kakvu sličnost s nacističkom simbolikom”, navodi se u saopštenju DFB-a. (1, 2, 3

Zvanični dobavljač DFB-a, Adidas, ranije je najavio da će ukloniti broj 44 iz svog asortimana.  

“Kao kompanija, aktivno se suprotstavljamo ksenofobiji, antisemitizmu, nasilju i mržnji u bilo kom obliku”, poručio je portparol Adidasa, Oliver Brugen. Ova reakcija Adidas-a i DFB-a jasno pokazuje njihovu posvećenost promovisanju tolerancije i suzbijanju bilo kakvih oblika diskriminacije. Redizajnirani dres njemačke reprezentacije sa brojem 4 možete vidjeti ovdje

Dakle, nema dokaza da je njemački fudbaler Toni Kros izjavio da će promijeniti svoj broj u 44 jer ga podsjeća ,,na nešto što je koristio njegov djed u ratu”, a u vezi s sličnošću između tog broja i logotipa SS-a, niti da je najavio tu promjenu broja. Ostaje nam da, poput najboljih fudbalskih selektora, pažljivo biramo kojim ,,igračima’’ na medijskoj sceni i na društvenim mrežama ćemo vjerovati i ne dozvolimo da nam se serviraju vijesti i poruke sa negativnim sadržajima, a bez ikakvog utemeljenja u stvarnosti. 

Ovoj objavi dajemo ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu ,,Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article