U moru njih, najčešće su one vezane za lance supermarketa, koji navodno nude vaučere za kupovinu, popuste itd, a zapravo se radi o prevarama, koje za cilj imaju krađu podataka, kako ličnih tako i bankovnih.
Još jedna “akcija” stiže sa navodne stranice lanca tehnike – Tehnomax. U objavi koja se pojavila na Fejsbuku stoji: (arhivirano: ovdje)
Skoro besplatan Smeg čajnik za stanovnike Crne Gore!
Tehnomax obilježava jubilej i povodom Dana Nezavisnosti nudi Smeg čajnik za samo 2,35 €!
Akcija traje do 15.06.
Požurite, dostupno je samo 100 uređaja po specijalnoj cijeni!
Kliknite na dugme „Poruči“ ispod kako biste kupili po povoljnijoj cijeni!

Dan nezavisnosti obilježen je 21. maja, a sve (malobrojne) objave na ovoj stranici su od 29-og.
Kada se prođu svi koraci, koji se traže klikom na link, dolazi se do posljednjeg polja, u kojem se traže podaci sa bankovne kartice. Tako za “skoro besplatan čajnik” korisnici interneta mogu vrlo vjerovatno ostati bez sredstava na računu.

Stranica, naravno, nije autentična. Nastala je 2017, mijenjala ime nekoliko puta i ima svega 20-ak pratilaca.

Na drugoj strani, originalna i verifikovana stranica kompanije Tehnomax na Fejsbuku ima drugi URL i broji više od 20 hiljada pratilaca. (arhivirano: ovdje).

Nije prvi put da je Tehnomax na meti internet prevara. Identičnim slučajem baviili smo se i prošle godine. Brend menadžer, Nemanja Nedić, tada je za Raskrinkavanje izjavio:
“Naši službeni profili na platformi Meta (Facebook, Instagram) su verifikovani, što znači da su autentični. Redovno upozoravamo javnost na ove prevare putem naših digitalnih kanala, uključujući standardne i sponzorisane objave. Nažalost, sve češće se susrećemo sa pokušajima prevara putem lažnih profila.”
Pretragom sajta Tehnomax-a može se doći do kategorije “kuvala i električni čajnici” i podatka da u ponudi nema brenda iz sporne objave. Daljom pretragom pomenutog brenda dolazi se do oficijelne stranice kompanije koja ga distribuira i posluje u Crnoj Gori. U njihovom katalogu se može naći dosta modela kuvala za vodu, ali njihova cijena je samo za one sa “dubljiim džepom”, odnosno nemoguće je da bi ih bilo ko nudio skoro besplatno i po cijeni od samo par eura.
Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.