Dezinformacija

Papa Lav XIV nije ignorisao LGBTIQ+ zastavu 

Katolička crkva i dalje uči da su homoseksualni odnosi pogrešni i ne priznaje istopolne brakove, ali poziva na poštovanje, saosjećanje i izbjegavanje diskriminacije prema LGBTIQ+ osobama, što je stav koji je papa Franja godinama pripovijedao.

Podijeli

Katolička crkva i dalje uči da su homoseksualni odnosi pogrešni i ne priznaje istopolne brakove, ali poziva na poštovanje, saosjećanje i izbjegavanje diskriminacije prema LGBTIQ+ osobama, što je stav koji je papa Franja godinama pripovijedao. 

Portal Novi život.net (arhivirano) objavio je da je novoizabrani Papa Lav XIV iskazao drugačiji stav prema LGBTQ+ zajednici i to ignorišući zastavu “duginih boja” što je navodno dokumentovano u video snimku. 

“Je li Papa Lav XIV. namjerno ignorirao zastavu u duginim bojama? Snimka iz Vatikana izazvala rasprave”, glasi naslov teksta. 

Video je objavljen na Fejsbuku (1, 2, 3) (arhivirano) i na Instagramu (arhivirano), a u daljem  tekstu se otvara pitanje da li će Papa Lav XIV imati sličan, otvoren pristup prema LGBTIQ+ zajednici kao njegov prethodnik. 

“Ovaj trenutak podijelio je javnost. Jedni tvrde da se radi o jasnom znaku odbacivanja, dok drugi ističu da je riječ o slučajnosti, ističući da je Papa tijekom hodanja pozdravio samo određeni broj osoba, vjerojatno zbog sigurnosnih i vremenskih ograničenja. Vatikan se zasad nije oglasio o ovom konkretnom događaju”, piše između ostalog u tekstu pomenutog portala. 

Zastava duginih boja koja se vidi u videu i koja je otvorila pitanje o odnosu novog pape prema LGBTQ+ zajednici zapravo nije prajd zastava, već zastava sa natpisom “pace” što na italijanskom znači mir.  

Na Ju tjub nalogu Vatikana objavljen je video većeg kvaliteta (arhivirano), a zastava se može vidjeti nakon 40:13 minuta.  

Kadrovi prije i poslije pojavljivanja “pace” zastave prikazuju papu Lava kako naizmjenično prelazi sa jedne strane na drugu, a njegovo kretanje kroz masu ne ukazuje na bilo kakvu namjernu reakciju ili ignorisanje zastave. 

Kada se uporedi dizajn LGBTQ+ zastave i one koja se pojavljuje u videu, “pace” zastave, jasno je da se razlikuju. 

Karakteristično za “pace” zastavu (arhivirano) je sedam boja u duginim prugama i natpis “PACE” bijelim slovima. Iako je vizuelno slična LGBTQ+ zastavi, ona je izvorno i prije svega simbol borbe za mir, a ne za prava te zajednice. 

Izvor: Vatican News, link: https://www.vaticannews.va/pt/mundo/news/2022-02/ucrania-mosaico-da-paz-decepcionante-silencio-imobilidade-da-onu.html 

“Pace” zastava se prvi put pojavila (arhivirano) na prvom “maršu za mir” 1961. godine u Italiji, inspirisana sličnim zastavama koje su se koristile tokom protivnuklearnih protesta. Od tada je često korišćena, naročito od 1980-ih godina, na raznim antiratnim demonstracijama širom Italije. 

Najveću popularnost “pace” zastava je stekla 2002. godine tokom projekta “Pace da tutti i balconi” (“Mir sa svih balkona”), kada su Italijani masovno kačili ovu zastavu na prozore i balkone kao protest protiv rata u Iraku. Ova akcija je dodatno učvrstila status zastave kao međunarodnog simbola mirovnog pokreta. 

Iako je takođe sastavljena od horizontalnih traka jarkih boja, zastava koju je 1978. godine dizajnirao umjetnik Gilbert Bejker, a koja predstavlja LGBTQ+ zajednicu (arhivirano) ima šest traka poređanih obrnutim redosljedom – od crvene pri vrhu, zatim narandžaste, žute, zelene, plave, do ljubičaste na dnu. 

Izvor: University of Surrey, link: https://www.surrey.ac.uk/news/trans-people-and-cisgender-gay-men-uk-are-most-likely-experience-violence 

Činjenica je da je video pogrešno interpretiran. Papa Lav XIV nije ignorisao LGBTQ+ zastavu, već je prolazio pored italijanske zastave koja poziva na mir. 

Iz tog razloga, objavama dajemo ocjenu dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.

In this article