Papa nije prijetio “paklom” onima koji ne prime migrante

202

Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franjo godinama unazad koristi svoj uticaj za unapređenje položaja migranata i njihovu inkluziju u zapadnim državama. 

Posljednjih dana se na društvenim mrežama dijeli njegova vrlo oštra poruka, upućena onima koji odbacuju migrante. U više objava na Fejsbuku je navedeno da je papa poručio: (1, 2, 3, 4, 5

“Ko ne primi migrante u svoju kuću završiće u paklu” 

Informacija u našem regionu potekla je od portala Nulta tačka, koji je poznat po širenju teorija zavjere. 

Papa Franjo je 28. avgusta na Trgu svetog Petra u Vatikanu održao predavanje na temu “More i pustinja” posvećeno migrantima. 

Ni u jednom trenutku papa Franjo nije poručio da će oni koji ne prime migrante u svoju kuću “završiti u paklu”.  

Ta sporna izjava papa Franja o budućnosti onih koji odbace migrante, osim u naslovnoj konstrukciji, nema u daljem tekstu portala Nulta tačka. 

Činjenica je da je izjava netačna, što dokazuje transkript njegovog govora koji je dostupan na internetu.  

Pored toga, na Ju Tjubu moguće je pronaći i kompletan govor papa Franja.

Poglavar Rimokatoličke crkve je upozorio da ima onih koji sistematski odbacuju migrante, opisujući to kao grijeh. 

“O Mediteranu sam govorio mnogo puta, zato što sam rimski biskup i zato što je ono reprezentativno: mare nostrum, mjesto komunikacije između naroda i civilizacija, postalo je groblje. A tragedija je to što su mnogi, većina onih koji su tamo izgubili život, mogli biti spašeni. Treba to jasno reći: ima onih koji sistematski i svim sredstvima rade na odbijanju migranata. A to, kada se čini svjesno i odgovorno, predstavlja težak grijeh. Ne zaboravimo šta se kaže u Bibliji: „Ne tlači pridošlicu, niti mu nanosi nepravde“, kazao je papa. 

Dio ovog citata je prenio i portal Nulta tačka, dok je u naslovu istaknuta sencacionalistička izjava koju papa Franja zapravo i nije izgovorio. 

Iz tog razloga, objavu ocjenjujemo ocjenama klikbejt i dezinformacija. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article