U danima kada je povjerenje u nauku ključno za javno zdravlje, pojedini medijski naslovi ponovo otvaraju prostor za širenje sumnji u vakcine — pozivajući se na naučne studije koje često nijesu pažljivo pročitane, a još manje ispravno interpretirane. Tako su se u pojedinim crnogorskim medijima, ali i na Fejsbuku, mogle pročitati informacije kako je nauka utvrdila da vakcine protiv koronavirusa ipak nijesu bezbjedne.
Portal RTCG (arhivirano) pozivajući se na tekst sa srpskog portala b92(arhivirano) prenosi da “vakcine protiv korone ipak nisu bile bezbjedne, te da su naučnici identifikovali specifične genetske varijante koje mogu povećati rizik od razvoja zapaljenja srca nakon vakcinacije protiv korone.
“Naučnici su identifikovali specifične genetske varijante koje mogu povećati rizik od razvoja zapaljenja srca nakon vakcinacije protiv korone. To znači da vakcine nisu bile bezbjedne, ili barem ne za ljude sa određenim genetskim kodom”, piše u tekstu.
Isti tekst prenijeli su i portali Dan.co.me (arhivirano), Pvinformer (arhivirano), Gradski.me(arhivirano), a pomenutu objavi pronašli smo i na Fejsbuku. (1, 2, 3, 4)
Analiza na koju se pomenuti portali pozivaju objavljena je na grčkom portalu ProNews, koji prenosi dramatične tvrdnje o „genetskoj osnovi srčanih oštećenja“ izazvanih vakcinacijom, a koju je navodno objavio istraživački časopis “NPJ Vaccines” (arhivirano).
Ali, šta zaista kaže studija iz Nature-a?
U februaru 2024. objavljena je studija švedskog istraživačkog tima u časopisu NPJ Vaccines, dijelu Nature grupe. Riječ je o najobimnijem do sada sprovedenom genomsko-asocijacionom istraživanju (GWAS) koje je analiziralo 66 slučajeva miokarditisa i perikarditisa nakon vakcinacije protiv COVID-19, i uporedilo ih sa gotovo 4900 osoba iz opšte populacije.
Cilj studije bio je da se istraže genetske predispozicije, odnosno da li određene osobe imaju naslijeđene biološke osobine koje ih čine sklonijima upalnim reakcijama nakon vakcine.
Studija je otkrila da genetske varijante, utiču na imunološke reakcije koje mogu dovesti do miokarditisa i perikarditisa nakon vakcinacije.
Međutim, autori studije nigdje ne tvrde da vakcine uzrokuju ove probleme kod većine ljudi, niti da su ovi genetski nalazi dokaz o “opasnosti vakcina”.
Upravo suprotno: ističu da su ovakve reakcije izuzetno rijetke, te da su vakcine i dalje ključne za zaštitu od COVID-19, a da genetski uvidi služe kako bi se eventualno unaprijedilo liječenje i praćenje u rijetkim slučajevima.
Pomenuti mediji, prenose senzacionalistički tekst grčkog sajta ProNews, gdje se tvrdi da su „genetske mutacije kod vakcinisanih“ dovele do srčanih oštećenja, uz zaključak da „vakcine nisu bile bezbjedne“.
Nigdje u švedskoj studiji ne stoji da je vakcina izmijenila DNK pacijenata, niti da je uzrokovala mutacije. Umjesto toga, riječ je o urođenim genetskim osobinama, koje su postojale i prije vakcinacije, i koje su kod nekih osoba možda doprinijele razvoju neželjenih reakcija. Nauka ovdje ne govori o opasnosti vakcina, već o biološkoj složenosti imunološkog odgovora.
Ono što je posebno problematično jeste način na koji se studija koristi kao „dokaz“ da su vakcine štetne, bez navođenja ograničenja koja autori eksplicitno navode: mali broj slučajeva, nedostatak standardizovanih dijagnostičkih kriterijuma i potreba za daljom replikacijom rezultata.
Miokarditis i perikarditis nakon vakcinacije su ranije već dokumentovani u međunarodnim bazama podataka, ali se javljaju u veoma malom broju slučajeva, mahom kod mladih muškaraca, i u većini slučajeva imaju blagi tok i pun oporavak. Zdravstvene agencije, poput CDC, EMA i WHO, i dalje ističu da koristi vakcinacije daleko nadmašuju rizike, a švedska studija to ne dovodi u pitanje.
Čak i sam naslov studije u Nature-u ne sadrži nikakvu ocjenu vakcina kao „nebezbjednih“. Naslov glasi: „Genome-wide association study of COVID-19 vaccine-related myocarditis and pericarditis reveals genetic susceptibility loci“ – dakle, studija o genetskoj osjetljivosti, a ne o opasnosti vakcina.
Zato objave sa pomenutih portala i fejsbuka dobijaju ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.
15: 22h Edit: Portal RTCG je u međuvremenu uklonio objavu sa svog portala.