
Manji pakao prošao je sada već novoizabrani kancelar Njemačke, Fridrih Merc. Svjetski mediji pišu (arhivirano: ovdje) o poniženju i situaciji koja se nije desila u modernoj Njemačkoj.
Naime, juče se u Bundestagu glasalo o njegovom izboru, za šta mu je bilo potrebno 316 glasova. Iako se mislilo da on ima koalicionu podršku od 328 poslanika, u prvom krugu glasanja dobio je nedovoljnih 310.
Svjetski mediji su brujali o tome i prešlo se na live blogovanje o razvoju situacije u Berlinu. Preuranjeno, neki korisnici društvenih mreža otpisali su Merca, pa se u jednom od postova pisalo: (arhivirano: ovdje)
Friedrich Merz odlučio da se povuče iz drugog kruga glasanja za kancelara u Bundestagu 6. maja, prema Bildu.

Kao što je moguće naslutiti iz tada aktuelne naslovnice Bilda, mediji su najavljivali novi krug glasanja za Mercovo namještenje. Nakon nekoliko sati konsultacija, njemački parlamentarci su se vratili i u drugom krugu Merc je dobio 325 glasova i postao novi kancelar.
BBC prenosi (arhivirano: ovdje) da je prvi krug glasanja od strane političkih komentatora viđen kao poniženje, a da je vjerovatno rezultat nekoliko nezadovoljnih članova SPD-a, partije koja je ušla u koaliciju sa Mercovom CDU/CSU. Takođe se navodi i izjava jednog od novoizabranih ministara, Guntera Krihbauma, koji kaže da su se neki poslanici možda nadali ulozi ministra ili državnog sekretara i da su im se nade raspršile. On je takođe istakao da su neki mladi SPD-ovci javno obznanili da ih Merc nije ubijedio. Međutim, iz SPD-a poručuju da su potpuno posvećeni koalicionom sporazumu.
Cijelu situaciju zapravo je razriješio poslanik Ralf Štegner, koji kaže da nikada neće saznati ko je kako glasao, jer je glasanje bilo tajno.
Merc je, dakle, postao kancelar i odmah se bacio na posao. Dan nakon traume, pa izbora na novu funkciju, već je stigao (arhivirano: ovdje) u Pariz gdje se sastao sa predsjednikom Francuske, Emanuelom Makronom. Sljedeća stanica je Poljska.
Da se povukao iz drugog kruga glasanja, kao što se navodi u spornoj objavi, danas bi vjerovatno sjedio kod kuće i preispitivao svaku svoju odluku u životu. Ali, to nije slučaj, pa sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.