Bivši guverner centralne banke, Mark Karni prije dva mjeseca je položio zakletvu kao premijer Kanade.
Gotovo po pravilu, na početku mandata nekog funkcionera javnost im “prilijepi” najrazličitije epitete, što nije izostalo ni u slučaju novog kanadskog premijera.
Tako se na Fejsbuku našla Karnijeva fotografija (arhivirano) sa jednog javnog događaja, uz tvrdnju da je prisutne pozdravio nacističkim pozdravom.
“Novi kanadski premijer Mark Carney pozdravio je nacističkim pozdravom na skupu. Carney je bivši šef Banke Kanade, protivi se pridruživanju zemlje Sjedinjenim Državama i podržava Ukrajinu, poput svog prethodnika”.

Fotografija je nastala 27. aprila tokom predizbornog skupa uoči saveznih izbora (arhivirano). Mark Karni je održao govor pred prisutnima u Edmontonu, a sa tog događaja su dostupne fotografije, kao i video zapis.
“Liberalni lider Mark Karni obratio se okupljenima tokom predizborne stanice u Edmontonu, Alberta, u nedjelju”, piše u opisu fotografije koju je objavio francuski medij Le Devoir (arhivirano).
Pregledom video zapisa (arhivirano) Karnijevog obraćanja, jasno je da je fotografija na kojoj premijer Kanade navodno izvodi “Sieg Heil!” zapravo dio gestikulacije u toku govora.
Selektivnim odabirom kadrova iz snimaka Karnijevog govora, prikazano je kao da je uputio nacistički pozdrav.
Fotografija, odnosno skrinšot iz videa je manipulativno predstavljen, jer je premijer Kanade tokom obraćanja više puta podigao lijevu ruku – prvo pokazujući kažiprstom ka publici, a onda i cijelom šakom što je poistovjećeno sa nacističkim pozdravom.


Iako je rođen u Fort Smithu, Karni je odrastao u Edmontonu (arhivirano), u Alberti, gdje je proveo djetinjstvo i mladost.
Trenutak kada je navodno uputio nacistički pozdrav zapravo je momenat kada je Karni prepoznao svoje prijatelje u publici.
“Prije svega, želim da pozdravim Blejna i Triniti O’Kojn koji sjede tamo — odnosno, ne sjede, već stoje tamo. Prijatelji iz srednje škole, prijatelji za cijeli život. Igrao sam hokej s Blejnom. Za mene, to je Edmonton. Kada stekneš prijatelja u Edmontonu, imaš prijatelja za cijeli život”, rekao je kanadski premijer.
Zbog činjenice da je fotografija izuzeta iz pravog konteksta, nastala u momentu javnog obraćanja premijera Kanade, a da nema veze sa nacističkim pozdravom, objave ocjenjujemo ocjenom manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.