Prsluk protiv uboda pogrešno predstavljen kao “antimigrantski” 

192

Antimigrantski narativ konstantno je prisutan i jedna takva priča dolazi sa demonstracije prsluka protiv uboda nožem i ostalih sječiva, kao i drugih tupih predmeta.  

U videu koji se po ko zna koji put pojavio na društvenim mrežama može se vidjeti kako jednog čovjeka u odijelu drugi čovjek ubada raznim predmetima. U pitanju je prezentacija savremene odbrambene opreme. Video prati tekst: (arhivirano: ovdje

Novi antiimigrantski prsluk testiran od strane generalnog direktora kompanije. 
Za šta nas spremaju?! 

U pitanju je živa prezentacija britanske kompanije PPSS sa bezbjednosnog EXPO-a u Londonu, iz 2019. Direktor kompanije, Robert Kajzer, bez straha je dozvolio kolegi da ga izbode i ostao je nepovrijeđen.  

U opisu videa piše:  

“Sertifikovana zaštita od bodeža je ključna, posebno za kazneno-popravne i zatvorske službenike, ali je takođe postala od jednakog značaja za sve profesionalce u nacionalnoj bezbjednosti i privatnom obezbeđenju, jednostavno zbog vrste oružja koje se posljednjih godina pojavljuje na ulicama. 

Razlog zašto smo odlučili da kreiramo ovu „novu generaciju“ ubodnih prsluka leži u skorim promjenama današnjeg društva. 

Posmatrajući posebno Zapadnu Evropu i mnoge druge regione, moramo prihvatiti da su vjerski ekstremizam, terorizam, socijalna deprivacija, imigracija i opšti slom u društvu doprinijeli povećanju broja oštrih oružja koja se nose, i koja se zapravo koriste.” 

U još jednom videu Kajzer je tri sata trpio torturu kako bi dokazao efikasnost svog proizvoda.  

U opisu tog videa, PPSS poručuje:  

“Zaista revolucionarni prsluci od karbonskih vlakana PPSS Grupe imaju pravi operativni smisao… dizajnirani su i razvijeni da pruže najbolje nivoe zaštite profesionalcima u oblasti unutrašnje bezbjednosti, npr. policiji, zatvorskoj službi, imigraciji, carini, graničnoj kontroli ili privatnima firmama za obezbjeđenje.” 

PPSS, dakle, nije proizveo antiimigrantski prsluk, kako se navodi u spornoj objavi, već prsluk za snage reda i zaštitare, kako bi se zaštitili od bilo koga ko bi mogao na njih nasrnuti tupim predmetom.  

Objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article