Dezinformacija

Stari video iz Dubaija predstavljen kao pakistanski napad na Indiju 

Nakon eskalacije u odnosima Indije i Pakistana početkom maja, na društvenim mrežama se pojavio video koji navodno prikazuje požar na aerodromu u jednoj od saveznih država Indije nakon napada Pakistana.

Podijeli

Nakon eskalacije u odnosima Indije i Pakistana početkom maja, na društvenim mrežama se pojavio video koji navodno prikazuje požar na aerodromu u jednoj od saveznih država Indije nakon napada Pakistana. 

U objavi (arhivirano) piše: 

“Požar izbio u indijskoj zračnoj bazi u sjeverozapadnoj državi Gudžarat nakon pakistanskog zračnog napada. Pakistan je najavio napade na ekonomsku infrastrukturu ako Indija nastavi sa napadima”. 

Obrnuta pretraga skrinšota iz videa pokazuje da snimak nije aktuelan, niti je povezan sa Pakistanom. 

Rezultati pretrage vode do 2021. godine i Ujedinjenih Arapskih Emirata, tačnije do luke Džebel Ali u Dubaiju. Požar je izbio u kontejnerskom brodu usidrenom u luci, nakon što je došlo do snažne eksplozije u jednom od kontejnera.  

Isti video podijeljen uz tvrdnju da prikazuje napad na aerodromu u Gudžaratu objavili su svjetski mediji (arhivirano ovdje i ovdje) još u julu 2021. godine, kao i korisnici društvenih mreža (arhivirano). 

“Požar je stavljen pod kontrolu, nema prijavljenih žrtava“, saopštila je tada vlada emirata. Požar u najvećem pretovarnom čvorištu Bliskog istoka izazvao je kontejner koji je sadržao zapaljivi materijal. To je za televiziju Al Arabiya izjavila generalna direktorka Kancelarije za medije Dubaija (DMO) Mona Al Marri, opisujući događaj kao običan incident“. 

DMO je saopštio da nije bilo žrtava i da su luke preduzele mjere kako bi se osiguralo da redovna plovidba ne bude poremećena”, prenijeli (arhivirano) su tada strani mediji.

S druge strane, pretraga ključnih riječi ne potvrđuje (arhivirano) da se, u periodu nastanka ove objave, dogodio napad na aerodrom u Gudžaratuž. 

Činjenica je da podijeljeni video nema veze sa Pakistanom, te da se dijeli u pogrešnom kontekstu zbog čega objavu ocjenjujemo ocjenom dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.  

In this article