Iluminati ili zabava? Proslave golova pod lupom 

269

Kako se bliži Evropsko prvenstvo u fudbalu 2024. godine u Njemačkoj, interesovanje za fudbal raste, a sa njim i pažnja usmjerena na igrače i njihove gestove i izjave. Fudbaleri, kao javne ličnosti koje uživaju veliku popularnost, često postaju mete različitih teorija zavjere, posebno kada koriste određene simbole tokom proslava golova. Po ko zna koji put, na društvenim mrežama se pojavila tvrdnja da fudbaleri koriste gestove koji promovišu satanizam i tajna društva poput masona i Iluminata, tako što prstima gestikuliraju krug oko oka (slika 2) ili trougao (slika 1). 

USKORO na programu Evropsko prvensto u fudbalu….‼️ 

PAJACI će malo da vas zabavljaju, dok nam s0t0njare svima spremaju giljotinu tj DIGITALNI TOR….‼️ 

Dok vas zabavljaju i dok rekamiraju s0t0njarske vrednosti moraju sporadično i da pokazuju kome pripadaju tj kome služe….‼️ 

Simboli su tu…‼️ 

Slika 1
Slika 2

Međutim, da bismo razumjeli pravu prirodu ovih simbola i gestova, potrebno je razmotriti njihovu istoriju i kontekst. 

Oko Proviđenja, poznato i kao ,,Svevideće oko”, ima dugu istoriju i složenu simboliku. Ovaj simbol, prikazan kao oko unutar trougla okruženog zracima svjetlosti, prvobitno je bio hrišćanski simbol. Njegova najranija upotreba može se naći u religioznoj umjetnosti renesansnog perioda, gdje je predstavljao Boga. Primjer za to je Pontormova slika “Večera u Emausu” iz 1525. godine, iako je simbol dodat kasnije, vjerovatno u 1600-im godinama. 

Drugi ključni izvor ovog simbola nalazi se u knjizi emblema pod nazivom ,,Iconologia“, prvi put objavljenoj 1593. godine. U kasnijim izdanjima, Oko Proviđenja je uključeno kao atribut personifikacije Božanskog Proviđenja, tj. Božje dobrote. Kao što naziv simbola i njegova rana upotreba sugerišu, izmišljen je kao znak Božije saosjećajne nadzornosti nad čovječanstvom. 

Trougao u simbolu predstavlja Hrišćansko Trojstvo – Oca, Sina i Svetog Duha, dok zraci svjetlosti predstavljaju Božiju blistavost. Ovaj simbol je namjerno ezoteričan, što ga čini pogodnim za reinterpretacije i, nažalost, pogrešne interpretacije.  

Krajem 18. vijeka, simbol se pojavljuje u različitim kontekstima, od postrevolucionarne Francuske do dizajna za američki Veliki pečat. 

Tako je u Francuskoj, 1789. godine, Jean-Jacques-François Le Barbier uvrstio Oko Proviđenja na vrh Deklaracije o pravima čovjeka i građanina, gdje simbolizuje paternalističku razumnost koja nadgleda novu egalitarnu naciju. U Britaniji, 1794. godine, Jeremy Bentham je naručio dizajn za svoj ,,Panoptikon’’, revolucionarni zatvor koji omogućava kontinuirani nadzor. Oko Proviđenja je ovdje postalo simbol pravosudne pravednosti, okruženo riječima ‘Milost’, ‘Pravda’ i ‘Budnost’. U Americi, Veliki pečat Sjedinjenih Država iz 1782. godine uključuje nedovršenu piramidu koja simbolizuje snagu i trajanje, sa 13 nivoa koji predstavljaju prvobitne države. Oko Proviđenja na vrhu simbolizuje Božju brižnost nad novom nacijom. Najpoznatiji je po pojavljivanju na poleđini američkog dolara, gdje simbolizuje nadzor Boga nad čovječanstvom.  

Povezivanje simbola sa Iluminatima je još jedna teorija zavjere bez utetemeljenja, jer Iluminati, kao tajno društvo iz 18. vijeka, nemaju direktnu vezu sa današnjim simbolima. Detalji o ranim godinama originalne grupe, osnovane u Bavarskoj 1776. godine i raspuštene 1787. godine, relativno su nejasni. Nažalost, ne znamo koliko su vizuelni simboli bili važni za originalni red. Tačno je da su Iluminati bili inspirisani idejama masonerije, koja je povremeno koristila Oko Proviđenja kao simbol Vrhovnog Arhitekte (Boga), slijedeći primjer mnogih drugih crkava tog vremena. Međutim, masoni nisu široko koristili simbol Oka Proviđenja do kasnog 18. vijeka, i to ne prije nego što su ga Bentham, Le Barbier, Thomson i Barton iskoristili za svoje ,,mainstream’’ ideje.  

Mnogi fudbaleri koriste gestove rukama prilikom proslave golova. Ovi gestovi su često inspirisani ličnim značenjem, popularnom kulturom ili su jednostavni načini da se povežu sa svojim fanovima i nemaju nikakve veze sa ezoteričnim simbolima ili tajnim društvima. Krug oko oka, često viđen kod fudbalera, osim gore opisanog religioznog konteksta koji može imati,  takođe može biti jednostavan izraz zabave ili prosto biti način da se privuče pažnja. Može značiti ,,gledam te” ili ,,sve je u redu”. Trougaoni oblik koji neki igrači formiraju rukama može biti simbol pobjede ili podrške, a ne nešto zlokobno. 

Ranije smo demantovali sličnu objavu koja je način proslave gola bivšeg fudbalera Mančester Junajteda i reprezentacije Engleske, Vejna Runija, okarakterisala kao promociju satanizma. I sam Vejn Runi se oglasio na tu temu i objasnio da je ovakva proslava gola posvećena preminuloj sestri njegove supruge, djevojčici koja je preminula u svojoj 14. godini. 

Da nije rijetko da ovakvim gestikulacijama fubaleri žele podržati nekog iz porodice, pokazuje i primjer proslave gola Džona MekGina (slika 2), fubalera engleskog premijerligaša Aston Vile i reprezentativca Republike Irske. MekGin je imitirajući rukama par naočara na svom licu želio podržati svog slabovidog nećaka Džeka, koji mora nositi zaštitne naočare dok igra fudbal, a što je na kraju i podrška za svu djecu koja su u istoj ili sličnoj situaciji i to je u Engleskoj široko prihvaćeno kao humani gest. 

Na sličan način postignutom golu se raduje i fudbaler Totenhema, Koreanac Son Heung-Min, koji položajem prstiju imitira oblik foto-aparata. Njegovo objašnjenje nema nikakve veze sa satanizmom, već je jednostavno – svaki njegov gol za njega je fotografija koju je napravio, a koju će čuvati kao uspomenu u svojoj glavi. Britanski Daily Mail je pisao o raznovrsnosti gestikulacija pri proslavama gola nekih od najpopularnijih fudbalera današnjice, a koji se takođe nalaze u objavi sa početka teksta – od Mesija do Kristijana Ronalda. Jasno je da nismo iznenađeni da nijedna od proslava ne glorifikuje satanizam, masoneriju ili Iluminate.  

Američki Nacionalni Centar za Biotehnološke informacije je izradio Studiju koja se bavi psihologijom proslave golova profesionalnih fudbalera koji su igrali Ligu šampiona u sezoni 2018/19, a u kojoj nema pomena o bilo kakvoj pozadini koja bi mogla potkrijepiti teorije zavjere kojima smo izloženi na društvenim mrežama.  

Dakle, radi se o načinu izražavanja radosti, posvećivanja gola voljenima ili jednostavno zabavi za publiku. Nijedan od ovih gestova nema skriveno značenje povezano sa satanizmom ili masonerijom. 

Tvrdnje da fudbaleri koriste gestove kako bi promovisali satanizam ili tajna društva su neosnovane i bazirane na teorijama zavjere. Kroz pažljivo istraživanje i razumijevanje konteksta, jasno je da nema osnove za povezivanje ovih gestova sa zlokobnim namjerama. Fokusirajmo se na driblinge, pasove, šuteve, na energiju, dinamiku i takmičarski duh ovog sporta, kako bismo iz njega izvukli ono što i jeste zapravo njegova svrha – zabava.  

Ova objava, kao i sve njoj slične, nisu ništa drugo zaslužile, osim ocjene – teorija zavjere.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article