Dezinformacija

Parada ponosa, a ne Dan Evrope: Stari video za novo dezinformisanje i anti-EU narative  

Dan Evrope – 9.maj nije samo podsjetnik na početak evropskog ujedinjenja, već je posljednjih godina postao i dan kada se onlajn prostor preplavi raznim dezinformacijama.

Podijeli

Dan Evrope – 9.maj nije samo podsjetnik na početak evropskog ujedinjenja, već je posljednjih godina postao i dan kada se onlajn prostor preplavi raznim dezinformacijama. 

Na Fejsbuku kruži objava sastavljena iz dva kadra (dvije fotografije): u prvom, pripadnici vojske sviraju i pjevaju na sceni dok se u pozadini vijori zastava LGBTIQ zajednice, uz umetnutu zastavu Evropske unije (EU). U drugom videu prikazana je vojna parada, a u donjem lijevom uglu je umetnuta zastava Ruske Federacije. 

Oba snimka, kako se navodi u opisu objava, navodno prikazuju proslavu Dana Evrope i obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom. (1, 2, 3, 4, 5,) (arhivirano

“Dan Evrope i Dan pobede! Izaberite sami!”. 

Ovaj video je od ranije poznat redakciji Raskrinkavanja, kada se dijelio u pogrešnom kontekstu.  

Prvi video prikazuje Paradu ponosa koja je održana u Stokholmu 2022. godine, a ne obilježavanje Dana Evrope i pobjede nad fašizmom, kako se tvrdi u objavama. 

Isti video koji prikazuju ljude u vojnim uniformama, na kamionu, dok pjevaju i sviraju, objavljen je (arhivirano) na Ju Tjubu još u avgustu 2022.  

Prada ponosa u Stokholmu 2022. godine (arhivirano) održana je od 1. do 7. avgusta iste godine, sa centralnom paradom u subotu, 6. avgusta. 

Švedske oružane snage su podržale Paradu ponosa te godine i prije samog događaja sproveli javnu kampanju podrške.  

Švedske oružane snage (Försvarsmakten) su tradicionalno učestvovale u paradi kao dio svoje politike inkluzije i podrške pravima LGBTQ+ zajednice, a učešće vojske je bilo i simbolično i praktično. 

Vojnici su marširali u uniformama, često sa istaknutim duginim zastavama, šaljući poruku da su oružane snage otvorene za sve i da brane prava svih građana, bez obzira na seksualnu orijentaciju ili rodni identitet. 

Tačno je da je na drugom snimku prikazana (arhivirano) vojna parada u Rusiji koja je tradicionalno održana 2023. godine na Crvenom trgu u Moskvi, a povodom Dana pobjede nad fašizmom.  

Ipak, zbog činjenice da kontekst objave nije u potpunosti tačan i da navodi na pogrešan zaključak, objave na Fejsbuku ocjenjujemo kao dezinformaciju.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article