Vizuelno upečatljive oznake na proizvodima mogu lako biti pogrešno protumačene, što često izaziva nepotrebnu paniku među potrošačima.
Tako je i nedavna objava na Facebooku (arhivirano) u kojoj se tvrdi da su određeni proizvodi u crnogorskom marketu Voli označeni “logoima zelenih žabica” koji navodno ukazuju na prisustvo GMO-a i “otrovnih aditiva”, izazvala pažnju javnosti.
Crnogorski megamarket Voli kao da je odlucio da se osveti gradjanima za skorasnji bojkot!
Naime, na policama ovog Megamarketa mogu se naci proizvodi sa logoima zelenih zabica koji pokazuje da su proizvodi tretirani po GMO standardima plus dodatak otrovnih aditiva.
Logo se moze naci na bananama, pakovanjima keksa, urmi, ananasa, cokolada itd, piše u objavi na Facebooku.

Međutim, stvarna značenja ovih oznaka pokazuju potpuno suprotnu sliku od one koja je plasirana u viralnoj objavi.
Na fotografiji u analiziranoj objavi vidi se banana s naljepnicom brenda Kika Holland . Na njoj se pored naziva brenda nalazi i pečat sa žabom, ali on nije oznaka za genetski modifikovan proizvod i prisustvo otrovnih aditiva, kako se tvrdi u objavi. Vlasnik kompanije Kika Holland, Milovan Milošević, za Raskrinkavanje kaže:
“Pod punom zakonskom odgovornošću tvrdim da ne samo Kika Holland, već nijedan drugi uvoznik banana u Crnoj Gori ne uvozi tzv. GMO banane, jer jednostavno ne postoji komercijalna proizvodnja niti prodaja istih. Oznake Rainforest i Global Gap na kutijama banane odnose se na poštovanje najviših evropskih i svjetskih standarda u proizvodnji hrane… pomenuti standardi se upravo odnose na proizvodnju koja poštuje propisane stroge fitosanitarne uslove vezane za promet hrane. Sve banane koje se uvoze u Crnu Goru, posjeduuju fitosanitarne sertifikate o ispravnosti hrane, ista se višestruko uzorkuje, podložna je redovnim fitosanitarnim pregledima. Mi kao firma ne snabdijevamo trgovinski lanac Voli bananom, ali smo uvjereni da je i banana našeg konkurenta koji snabdijeva lanac Voli, apsolutno ispravna.”
Na Instagram profilu Kika Holland BV objavljeno je više fotografija na kojima se vidi ova naljepnica, kao i pečat sa žabom na njoj.
Da li GMO hrane ima na našem tržištu, potražili smo odgovor i iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, iz koje poručuju:
“Hrana stavljena hrane na tržište bilo da potiče iz domaće proizvodnje ili uvoza podliježe kontroli , uključujući i označavanje. Bliža pravila za označavanje GMO materijala propisana su posebnom Uredbom.
Po važećim propisima, u Crnu Goru je zabranjen uvoz GMO materijala/proizvoda bez prethodno obezbijeđenih odobrenja od strane nadležnih organa u skladu sa zakonom.”
Žaba i GLOBALG.A.P.
Žaba na pakovanju, je simbol koji označava certifikat organizacije Rainforest Alliance. To je međunarodna neprofitna organizacija koja se bavi “stvaranjem održivog svijeta koristeći se društvenim i tržišnim silama za zaštitu prirode i poboljšanje života poljoprivrednika i šumskih zajednica”.
Raskrinkavanje je i ranije pisalo o dezinformacijama koje su nastale od logoa zelene žabe.
Kako smo i tada objasnili, logo zelene žabe je zapravo amblem Rainforest Alliance, međunarodne neprofitne organizacija koja posreduje između korporacija, poljoprivrednika i drugih organizacija.
I upravo ovaj logo garantuje kvalitet proizvoda na kojima je istaknut, te namirnice su prošle evaluaciju i ispunile zahtjeve sertifikacije, odnosno standarde ove organizacije. Prema dostupnim podacima na zvaničnom vebsajtu organizacije, ukupno 559 proizvođača različitih namirnica je ispunilo definisane kriterijume kvaliteta. Potrošačku oznaku zelene žabe, organizacija dodjeljuje proizvođačima na osnovu utemeljenih standarda .
Organizacija je posvećena očuvanju šuma, promovisanju najboljih praksi za očuvanje klime, te obezbjeđivanju humanih uslova rada, a žaba je postala zaštitni znak upravo kao znak očuvanosti ekosistema.
“Kada vidite našu žabu na svojim omiljenim namirnicama i pićima, možete biti sigurni da ti proizvodi doprinose boljem svijetu. Naš pouzdan sistem verifikacije, koji uključuje provjere nezavisnih revizora, osigurava da farme i kompanije ispunjavaju stroge zahtjeve za certifikaciju, osmišljene da poboljšaju prihode i dobrobit farmera, dok istovremeno štite zemlju”, piše u objašnjenju.
Kada je riječ o navodima da pečat ove organizacije predstavlja proizvod koji je genetski modifikovan, oni nemaju nikakvog utemeljenja u činjenicama. Naime, Standard održive poljoprivrede zabranjuje korištenje genetski modifikovanih organizama na farmama koje imaju certifikat organizacije Rainforest Alliance.
Takođe, dodatna etiketa sa banane prikazana u objavi pokazuje zapravo međunarodnu oznaku GLOBALG.A.P. sertifikata — standarda koji potvrđuje da je proizvod uzgojen prema principima dobre poljoprivredne prakse.
Tvrdnje iz sporne objave ne samo da nisu potkrijepljene relevantnim izvorima, već proizilaze iz nerazumijevanja oznaka i simbola. Umjesto opasnosti, simbol “zelene žabe” označava odgovornu proizvodnju i potvrdu da je hrana bezbjedna za konzumaciju.
U skladu s tim, tvrdnju da naljepnice sa zelenom žabom označavaju GMO proizvod ocjenjujemo kao dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.