Manipulisanje činjenicama

Australijanac nije uhapšen jer je htio da podigne keš  

Uznemirujući snimak stiže iz Australije, na kojem se može vidjeti kako policija izvodi jednog muškarca iz banke, dok on neartikulisano viče.

Podijeli

Uznemirujući snimak stiže iz Australije, na kojem se može vidjeti kako policija izvodi jednog muškarca iz banke, dok on neartikulisano viče.  

Objavu prate navodi: (arhivirano: ovdje

Čovjek navodno htio podići vlastitih 5000 dolara u banci i biva uhićen , Australija . 
Još malo i posjedovanje gotovine bit će kriminalizirano 

Lead stories piše da čovjek nije uhapšen jer je htio podići svoj novac, već zato što je pravio probleme, a na računu nije imao sredstava. Njihov tim je došao do podataka da se incident dogodio u januaru prošle godine u Sidneju, nakon čega su kontaktirali policiju iz koje su dobili odgovor: (arhivirano: ovdje

“Policija Novog Južnog Velsa je izvijestila da je muškarac tražio u 10:30 ujutro 18. januara 2024. da podigne novac, ali je policiji rečeno da nema raspoloživih sredstava na njegovom računu. Policija je pozvana u banku, gdje je muškarac navodno oštetio radni sto i prozor. Policija je pozvana nazad u banku oko 16 časova istog dana, gdje je prijavljeno da se muškarac vratio i da je zlostavljao osoblje banke. Policija je saopštila da je odbio da ode i da je uhapšen.” 

U odgovoru od lokalnog suda Lead stories-u je odgovoreno:  

“… prestupnik Daniel Smit priznao je krivicu za optužbe i osuđen je na 14 mjeseci zatvora i novčane kazne. Kazna je uključivala uslovni otpust, tokom kojeg je bio dužan da se redovno odvikava od droge, nadzor mentalnog zdravlja i da prisustvuje savjetovanju o nasilju u porodici.” 

Snimak i pogrešan narativ podgili su mnogo prašine i na X-u (arhivirano: ovdje) gdje se isti video samo na jednom profilu za par dana odgledao preko 3 miliona puta. Međutim, zbog zvaničnih navoda iz policije i suda, jasno je da čovjek nije imao sredstava na računu i da je bio nasilan, zbog čega je uhapšen. 

Ova priča naslanja se na narativ o zabrani upotrebe keša na globalnom nivou i odavno je prisutan o čemu je Raskrinkavanje već pisalo.  

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.