glavna-svijet

Kokain na stolu ili anti-EU propaganda?  

Evropski lideri: francuski predsjednik Emanuel Makron, kancelar Njemačke Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, posjetili su Ukrajinu, kako bi dali podršku, odnosno izvršili pritisak na Rusiju da pristane na 30-dnevno primirje. Lideri su u Kijev doputovali vozom, a jedan detalj njihovog puta zapalio je društvene mreže.

Podijeli

Evropski lideri: francuski predsjednik Emanuel Makron, kancelar Njemačke Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, posjetili su (arhivirano: ovdje) Ukrajinu, kako bi dali podršku, odnosno izvršili pritisak na Rusiju da pristane na 30-dnevno primirje. Lideri su u Kijev doputovali vozom, a jedan detalj njihovog puta zapalio je društvene mreže.  

S obzirom na to da su mediji imali priliku da snime tri lidera za stolom u vozu, društvenim mrežama se proširio snimak, za koji se kaže. (1, 2, 3, 4) (arhivirano: 1, 2, 3, 4

SKANDAL: Kokain na stolu kod Makrona, Merca i Starmera 

Dosadni novinari ne daju ljudima ni da povuku koju crtu na miru. Zapadni partneri 

Šta to krije Makron? 
Na snimku se vidi da je Makron tokom sastanka sa evropskim kolegama u Kijevu sakrio od kamera nepoznati predmet, bijeli smotuljak koji liči na paketić. 

U snimcima se spori to – šta je Merc uzeo u ruke i šta je Makron “sakrio” u džep: da li se radi o kašičici za uzimanje droge i da li je u bijelom zamotuljku bio kokain.

Demantiji iz Francuske i Njemačke 

S obzirom na to da se ova vijest brzo proširila, reagovali su iz francuskog državnog vrha. Iz Jelisejske palate je saopšteno: (arhivirano: ovdje

“Kada evropsko jedinstvo postane nezgodno, dezinformacije idu toliko daleko da jednostavna maramica izgleda kao droga.  

Ovu lažnu vijest šire neprijatelji Francuske, kako u inostranstvu tako i kod kuće. Moramo ostati na oprezu protiv manipulacije.” 

Rojters je od portparola njemačke vlade dobio kratak komentar: (arhivirano: ovdje

“Odbacujemo ovu apsurdnu tvrdnju.” 

Svi svjetski mediji i fekt-čekeri pisali su o ovom slučaju i prenose da se radi o lažnom narativu.  

Snopes piše: (arhivirano: ovdje)  

“Zumirali smo jednu fotografiju i otkrili da je veliki bijeli predmet vrlo jasno zgužvani komad maramice. Nismo bili u mogućnosti da tačno utvrdimo šta je zapravo bio predmet koji je Merc pokupio, ali su ga neki korisnici na X-u opisali kao “koktel čačkalica”. U svakom slučaju, ni na koji način nije ličilo na kašiku.” 

PolitiFact takođe piše da se radi o maramici, a ne o kokainu, na osnovu originalnih videa i fotografija, Maldita je došla do istog zaključka, kao i Istinomer, BBC, France24 i ostali… (arhivirano: 1, 2, 3, 4, 5

Šta i kako se desilo može se vidjeti na videu AP-a.  

Evropski lideri sjedaju za sto, Merc uzima nešto i vrti u rukama, dok Makron kupi maramicu sa stola i uklanja je.  

Kako je snimak postao viralan 

Priču je u etar “ispalio” teoretičar zavjere, Aleks Džouns. Video iz voza je podijelio na svojoj stranici na X-u i kaže (arhivirano: ovdje) da se radi o skandalu, da je kesa bijelog praha na stolu. “Makron ga brzo stavlja u džep, Merc sakriva kašiku. Nije dato objašnjenje. Zelenski, poznati entuzijasta kokaina, upravo ih je ugostio. Sva trojica „lidera“ izgledaju potpuno uzdrmani”, piše Džouns. Njegov post je prikupio oko 30 miliona pregleda.  

Džouns je dodao i fotografiju (arhivirano: ovdje) bijelog objekta, za koji kaže da je jasno da se radi o kesici kokaina. Međutim, digitalni forenzičari za Al Džaziru kažu (arhivirano: ovdje) da ona nije autentična, odnosno da je njom manipulisano kako bi izgledalo da je plastična kesa, a ne papirna maramica.  

Pritom, Džouns je pogriješio još jednu stvar: insinuirao je da se evropski lideri vraćaju sa sastanka sa predsjednikom Ukrajine, Volodimirom Zelenskim. Međutim, snimak na kojem se vide nastao je na putu u Kijev. 

Osim Džounsa, narativ o kokainu na stolu ka Kijevu širili su i ruski zvaničnici (arhivirano: ovdje), među kojima i portparolka ministarstva vanjskih poslova Rusije, Marija Zaharova. 

Makron se s vremena na vrijeme nađe na meti dezinformatora, kao i Merc i Starmer, ali od početka ruske agresije na Ukrajinu, na udaru je poprilično ukrajinski predsjednik Zelenski. U moru dezinformacija o njemu, čest lažni narativ je bio da je čovjek narkoman. 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – teorija zavjere.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article