Dan Vojske Crne Gore predstavljen kao skup “antisrba”

1066

Sedmog oktobra obilježen je Dan Vojske Crne Gore. Velikoj svečanosti na centralnom trgu u Podgorici prisustvovali su državni zvaničnici i ostali Vladini službenici. Dok su Podgoričani imali priliku da uživaju u lijepoj manifestaciji, upoznaju se sa radom Vojske, naoružanjem, opremom, regionalni mediji su ovaj dan shvatili na drugi način.

Na portalima Vaseljenska i Srpska24, osvanuo je isti naslov, koji se dijelio društvenim mrežama:

Upozorenje, dan koji treba zaobići: “Dan Vojske CG” okupio sve Antisrbe!

Interesantno, u tekstu nema ni slova o takozvanim “antisrbima”, niti ko bi oni mogli biti.

Sudeći po fotografijama sa skupa, moguće je zaključiti da su svečanosti, između ostalih, prisustvovali premijer Dritan Abazović, predsjednik Milo Đukanović, predsjednica skupštine Danijela Đurović, ministar odbrane Raško Konjević

Tezu da su se na proslavi Dana Vojske Crne Gore okupili “antisrbi” demantuje više činjenica. Predsjednica skupštine Danijela Đurović, koja je bila na proslavi, dolazi iz pro-srpski orijentisane stranke – SNP. Ona je čestitala Dan Vojske Crne Gore i poručila:

“Pred njima je velika obaveza jer oni predstavljaju simbol patriotizma i sigurna sam da su u svakom trenutku spremni da životom brane našu domovinu. Za to zaslužuju najdublje poštovanje i zahvalnost građana i države.”

Na fotografijama sa skupa moguće je vidjeti i aktuelnog ministra finansija, Aleksandra Damjanovića, koji je, primjera radi, prisustvovao liturgiji u Jasenovcu.

Dodatno, za mandata premijer Dritana Abazovića, koji je takođe prisustvovao svečanosti, potpisan je Temeljni ugovor sa SPC, što je izazvalo turbulenciije u političkom, ali i društvenom životu Crne Gore. Činu potpisivanja prisustvovali su i Damjanović, kao i Vladimir Joković – lider SNP-a, partije iz koje dolazi predsjednica skupštine.

Kako je očigledno da niko sa ovog skupa nije slao nikakve “antisrpske” poruke te da su mu prisustvovali pripadnici različitih nacionalnih grupa, ova informacija dobija ocjenu – lažna vijest.

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.