Popis stanovništva u Crnoj Gori počeo je u nedjelju 3. decembra, a čini se da je započeta i intenzivnija kampanja plasiranja netačnih, manipulativnih i obmanjujućih narativa putem regionalnih medija. 

Portali Danas, Kurir.rs, Pink.rs, Nedeljnik, Srpska dijaspora, PostInfo, Hayat.ba, Vitez.ba objavili su informaciju su da bi, nakon popisa u Crnoj Gori, srpski jezik mogao ponovo biti uvršten u školski kurikulum i službenu upotrebu. 

“Vlasti u Crnoj Gori kažu da će više od 50 posto građana na popisu stanovništva tvrditi da govori srpski, što bi moglo da vrati srpski jezik u škole i službenu upotrebu u zemlji”, navedeno je u tekstu pomenutih portala. 

Autori tekstova ne navode ko je izvor kojem se pripisuju ove tvrdnje. 

Spekulacije su počele nakon što je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić u izjavi za srpske medije, odgovarajući na pitanje mogu li se očekivati ustavne promjene nakon popisa u smislu da srpski jezik dobije status službenog, kazao sljedeće: 

“I na popisu koji je organizovao bivši režim najveći broj građana je govorio srpskim jezikom. Vjerujem da ćemo nakon popisa otvoriti dijalog u Skupštini koji bi mogao dovesti do takvog rješenja. Kao politički predstavnik srpskog naroda, svakako bih se zalagao da natpolovična volja naroda bude odslikana i u najvećem pravnom aktu naše zemlje”. 

Međutim, iz navedenog je jasno da Mandić nije govorio o službenoj upotrebi srpskog jezika, što je sasvim druga kategorija.  

Objave su manipulativne i netačne zbog proste činjenice što je srpski jezik dio obrazovnog programa u osnovnim i srednjim školama još od obnove nezavisnosti Crne Gore. 

Obrazovnim planom i programom, kao obavezni predmet, trenutno se u školama izučava Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost. 

U tom kontekstu je značajno ukazati i na najviši pravni akt u Crnoj Gori koji takođe osporava tvrdnje regionalnih portala.  

Prema Ustavu Crne Gore, srpski jezik je u službenoj upotrebi od njegovog usvajanja. 

“Član 13 Ustava Crne Gore: “Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik. Ćirilično i latinično pismo su ravnopravni. U službenoj upotrebi su i srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik”. 

Dakle, bez obzira na rezultate popisa, srpski jezik se ne “vraća u škole i službenu upotrebu u Crnoj Gori”, kako to tvrde pojedini mediji, jer on već jeste dio školskog programa, a takođe je građanima omogućeno Ustavom Crne Gore da se služe srpskim jezikom. 

Objave ocjenjujemo ocjenom dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Edit: 6.12.2023.

Portal Danas objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

Portal Kurir objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

Edit: 20.2.2024.

Portal Hayat.ba objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article