Mahanje zastavom nije prekršaj, niti su učesnike protesta kažnjavali zbog toga

2166

U Crnoj Gori je uslijed trenutnih mjera protiv koronavirusa zabranjeno okupljanje većeg broja ljudi kako u zatvorenom prostoru, tako i na otvorenom. Upravo zbog toga, građani koji žele izraziti proteste, to rade u auto-kolonama prilikom čega najčešće ističu državne zastave.

U posljednje vrijeme građanska akcija  „Crnogorsko proljeće“ organizuje „patriotske auto-kolone“ širom Crne Gore, a njihovi učesnici požalili su se da su zbog toga na meti policije, koja im sudeći prema nekim navodima, piše prekšajne naloge zbog isticanja državne zastave.

„Policija učesnicima protesta masovno piše kazne: Jedan od prekršaja mahanje državnom zastavom“, naslov je članka objavljenog na portalu Antenam.net.

Kroz tekst su objavljene i fotografije prekršajnih naloga Uprave policije, a kako se navodi jedan od bizarnih slučajeva pisanja kazni bilo je zbog “mahanja državnom zastavom izvan vozila”.

Da na adrese građana stižu kazne zbog državne zastave, tvrde i korisnici Fejsbuka.

Takođe, i portal Standard je pisao o ovome, navodeći između ostalog da na mnogim prekršajnim nalozima piše da su ”mahali državnim zastavama izvan vozila”.

O čemu se zapravo radi?

Uvidom u Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima, Uprave policije Crne Gore, u okviru opštih pravila saobraćaja nailazimo na član 118. Zakona o bezbjednosti saobraćaja koji glasi:

„Za vrijeme kretanja vozila ne smije se uskakati u vozilo, iskakati iz vozila, otvarati vrata, naginjati se van vozila, isturati djelove tijela iz vozila i voziti se na spoljnim djelovima vozila ili na traktorskim prikolicama. Izuzetno od stava 1 ovog člana, na spoljnim djelovima vozila i priključnog vozila mogu se voziti lica koja obavljaju poslove svog radnog mjesta u vezi sa namjenom vozila ( vatrogasne službe, komunalne službe, elektrodistribucije ili drugih djelatnosti)“

Imajući u vidu detaljno obrazloženje zakonske procedure u vezi člana 118, jasno je da su prekršajni nalozi, kao što na njima i piše, izdati zbog isturanja djelova tijela kroz prozor, a ne zbog državne zastave kao što je javnost stekla utisak.

Ovo dodatno potvrđuje i činjenica da se u jednoj od ispisanih kazni, koje su priložene u tekstu, navodi se da su dva putnika „izbacila svoja tijela jednim dijelom van unutrašnjosti vozila“. 

Takođe, u Crnoj Gori ne postoji nijedan propis koji omogućava kažnjavanje pojedinaca zbog mahanja državnom zastavom.

Zbog ove činjenice, tekst sa portala Antena M i objavu sa Fejsbuka, ocjenjujemo kao dezinformaciju.

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.

Članak objavljen na portalu Standard, ocjenjujemo kao pristrasno izvještavanje.

Ocjenu “Pristrasno izvještavanje” dobija medijski izvještaj za koji se može jasno utvrditi da favorizuje činjenice, stavove i zaključke koji odgovaraju određenom narativu, često ne poštujući pravilo kontaktiranja druge strane kada se radi o tvrdnjama koje su štetne po nečiji ugled, ili koje određene aktera prikazuju u negativnom svjetlu. Jedan od oblika pristrasnog izvještavanja je i selektivno prikazivanje činjenica, gdje se ističu činjenice koje idu u prilog određenoj tezi, dok se činjenice koje je ne potvrđuju tendenciozno izostavljaju.

Antena M: Dezinformacija Standard.co.me: Dezinformacija,Pristrasno izvještavanje,Demantovano Viralne objave: Dezinformacija,Pristrasno izvještavanje,Demantovano

In this article