Na društvenim mrežama ovih dana je ponovo aktuelna fotografija kojom se prikazuje navodno idealna i pravedna organizacija vukova u čoporu.

Na Facebook stranici „Geografija na dlanu“, koja ima gotovo 50.000 članova, 11. septembra je objavljena fotografija uz opis jednog od članova:

„Fantastična, logična i pravedna organizacija, čopor vukova: Prva tri vuka koji prte snijeg su i tri najstarija, najbolesnija i najsporija člana zajednice. Oni diktiraju tempo, a u slučaju da naiđu na opasnost biće prvi žrtvovani. Da idu na kraju kolone, vjerovatno bi toliko zaostali da bi se izgubili i bili lak plijen. Za njima ide 5 najjačih i najboljih vukova iz čopora koji čine neku vrstu izvidnice, pa iza njih u zlatnoj sredini ide 11 vučica, iza njih ponovo petorica muških koji kao vojska čuvaju leđa čoporu i na kraju, poslednji, skoro izolovan, ide vođa čopora koji tako izdaleka ima i odličan pregled na cijelu kolonu i sve drži pod kontrolom…“

Fotografiju je napravio Čaden Hanter, za potrebe BBC-jevog dokumentarca Frozen Planet, a moguće ju je vidjeti na sajtu The Guardiana, u članku iz 2011. godine kada je prikazana u sa originalnim opisom koji objašnjava da je „alfa ženka“ vođa čopora, koju ostatak vukova prati u cilju uštede energije:

„Čopor od 25 šumskih vukova koji love bizone na arktičkom krugu u sjevernoj Kanadi. U Nacionalnom parku Wood Buffalo sredinom zime temperature se kreću oko -40 Celzijusovih stepeni. Vučji čopor, predvođen alfa ženkom, putuje po dubokom snijegu kako bi uštedio energiju. Veličina čopora je znak koliko je bogat ulov plijena tokom zime kada je broj bizona ograničen zbog loše hrane i dubokog snijega. Vučji čopor u ovom Nacionalnom parku čine jedini vukovi na svijetu koji su specijalizovani za lov na bizone deset puta veće od njih. Izrasli su u najveće i najmoćnije vukove na zemlji.“

U međuvremenu je, na društvenim mrežama i u medijima, fotografija više puta aktuelizovana u kontekstu tema o liderstvu, želeći da se pošalje poruka da lider ne mora biti ispred svih, već da je njegov zadatak da vodi brigu o svom timu. Vukovi, ipak, nemaju veze sa ovakvim tumačenjima niti su „fantastično, logično i pravedno“ organizovani.

Ovim slučajem bavio se i faktčeking portal Snopes koji piše:

Ova fotografija je “stvarna” u smislu da prikazuje čopor vukova u Nacionalnom parku Wood Buffalo, ali čopor ne vode trojica najstarijih članova, a vuče ih “alfa” vuk, kako se implicira iz viralne objave na Facebooku. Ono što se dešava je da jedna od jačih životinja vodi grupu kako bi im stvorila put kroz snijeg.

Ovu objavu ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.

Viralne objave: Manipulisanje činjenicama