Od početka rata u Ukrajini, zapadni partneri šalju pomoć Kijevu, kako u naoružanju, tako i u novcu. NATO je od samog starta iznio jasan stav – da se neće direktno miješati u sukob. To podrazumijeva i sve članice Alijanse, a jedna od njih je Njemačka. Međutim, izjavu jednog njemačkog političara regionalni portali prenijeli su kao objavu rata Njemačke Rusiji. Među naslovima su:

Nemačka najavljuje ulazak u rat sa Rusijom

Nemački političar obelodanio plan Berlina: Nemačka najavljuje ulazak u rat sa Rusijom

Regionalni portali pozivaju se na tekst austrijskog Ekspresa, koji prenosi riječi Hansa Georga Masena,  bivšeg predsjednika njemačke Kancelarije za zaštitu ustava. I Masen je podijelio tekst sa Ekspresa na svom Tviteru.

U tekstu kaže da je slanjem oružja Ukrajini Njemačka postala strana u sukobu, ali fokus njegove teze je – da o tome nije bilo javne debate! Masen dalje kaže:

“Sada bismo mogli postati meta ruskih napada, zbog isporuka naoružanja. To znači: Njemačka je uvučena u rat, iako nema sopstvene ratne ciljeve.”

Dakle, niti je Masen najavio ulazak u rat sa Rusijom, niti njegova izjava može predstavljati stav zvaničnog Berlina. Stav zvaničnog Berlina je da se Ukrajini pošalje pomoć.

Masenova konstatacija dolazi nakon razgovora kancelara Olafa Šolca sa predsjednikom SAD, Džoom Bajdenom. Njihov dogovor je da će dvije zemlje Ukrajini poslati pješadjiska borbena vozila Marder i Bredli. To predstavlja zaokret u politici pomoći Ukrajini, piše Gardijan, jer ni Njemačka ni SAD do sada nijesu slale teže naoružanje zbog, kako se navodi, straha da će Rusija to shvatiti kao eskalaciju. Potez Njemačke i SAD dolazi nakon što je Francuska objavila da šalje laka oklopna vozila.

Masenova izjava, odnosno stav, svakako ne predstavlja zvanični stav države Njemačke koja, jasno je, nije najavila ulazak u rat sa Rusijom. Zbog toga, ove objave dobijaju ocjenu dezinformacija.

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.


In this article