
Pandemija koronavirusa nailazi u talasima. U Crnoj Gori ponovo bilježimo porast slučajeva obolijevanja. Kako sada, tako i od ranije, stručnjaci kao najbolji vid prevencije i odbrane preporučuju – vakcinaciju. Do sada su se preporučivale tri doze, odnosno dvije i tzv. buster, koja antivakserima služi kao argument za potencijalno masovno umiranje.
Određenim grupama je preporučena i četvrta doza.
Na Fejsbuku se pojavio post u kojem autor kaže:
Autor, pritom, ne nudi nikakve dokaze za svoje tvrdnje.
Na drugoj strani, svjetske organizacije i stručnjaci pozivaju ljude da se vakcinišu i da prime sve neophodne doze, kako bi izbjegli teške, pa i najteži scenario. Američki CDC kaže:
Sličnu poruku poslala je i Svjetska zdravstvena organizacija:
O buster dozama kao opasnom oružju, ili u ovom slučaju – preludijumu za masovno umiranje, već smo pisali.
Na sajtu covidodgovor.me o trećoj dozi piše:
Treća doza predstavlja tzv. buster dozu, odnosno dozu koja pojačava imuni odgovor nakon kompletne primovakcinacije (prve i druge doze). Trebalo bi je primiti jer je studijama i istraživanjem efektivnosti vakcina protiv COVID-19 infekcije dokazano da imunitet (zaštita) nakon primovakcinacije naglo opada nakon 4 do 5 mjeseci, pa se stoga treća doza i predlaže najranije 5 mjeseci nakon druge doze vakcine, odnosno najranije nakon 2 mjeseca kod imunokompromitovanih osoba.
Doktori i stručna javnost jasno poručuju da je vakcinacija, sa njom i treća doza, najbolji način zaštite od virusa koji konstantno mutira. Na drugoj strani imamo dezinformatore i protivnike vakcinacije koji zastupaju teze kao što je “masovno umiranje”, ali bez ikakvih dokaza.
Svjetska zdravstvena organizacija objasnila je u više navrata nuspojave vakcine, a jedan od njih svakako nije umiranje. Sa druge strane, statistika nam pokazuje da je od posljedica kovida premunilo skoro 6,5 miliona ljudi.
U Crnoj Gori je od početka pandemije, do 3. avgusta ove godine, od posljedica kovida preminula 2.751 osoba.
Stoga, ova informacija dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.