albanija-klikbejt

Regionalna politika i svakodnevne komplikacije u njoj kao stvoreni su za kreiranje dezinformacija. “Haos na Balkanu” dio je redovnog menija u redakcijskim kuhinjama širom komšiluka.

Svaki potez političkih lidera vrlo lako se krivo protumači i iskoristi za navođenje na pogrešne zaključke koji često mogu voditi u podizanje tenzija.

Na ovaj način je i portal Nacionalist tretirao izjavu premijera Albanija Edija Rame.

„HAOS NA BALKANU Albanci će tražiti odvajanje od Severne Makedonije“, objavio je Nacionalist.

Ipak, kada kliknete na ovu najavu da će se desiti “haos na Balkanu“, pročitate nešto sasvim drugačije, umjesto očekivanih Raminih poziva da će Albanci u Sjevernoj Makedoniji tražiti odvajanje.

„Premijer Albanije Edi Rama izjavio je da ukoliko Bugarska nastavi i u narednih šest meseci da stavlja veto na Severnu Makedoniju, Albanija će tražiti odvajanje od ove zemlje u smislu nastavka puta za otvaranje pregovora za integraciju zemlje u EU. Rama je naveo da se Albanija nalazi u apsurdnoj situaciji zbog blokiranja Severne Makedonije od strane Bugarske. Tražili smo mišljenje građana da li bi podržali novi pristup našoj spoljnoj politici. Što znači da ako na kraju francuske vladavine, odnosno prvih šest meseci sledeće godine, Bugarska odluči da stavi veto, mi ćemo početi da tražimo odvajanje od Severne Makedonije. To je teška odluka strateške prirode – rekao je Rama, a preneo portal Kosovo onlajn“, stoji u tekstu.

Dakle, ako ste očekivali da Rama poziva na promejnu granica, prevarili ste se.

Zbog činjenice da naslov koji je Nacionalist dao ovom tekstu daje potpuno drugačiji kontekst, ovu objavu smo ocijenili kao dezinformaciju.

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.

Takođe, ova objava dobija i ocjenu klikbejt.

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti.

In this article