U Crnoj Gori će se od 1. do 15. novembra ove godine održati Popis stanovništva za čije sprovođenje je zadužena Uprava za statistiku Crne Gore – MONSTAT koja je građanima predstavila neke od osnovnih smjernica za sprovođenje popisa.

Pojedini korisnici društvenih mreža su već u samom logotipu popisa prepoznali istorijska i nacionalna obilježja, uz insinuaciju da to simboliše strani uticaj na sam proces.

“Logo popisa kapela na Lovćenu, koje nema.

Popis sprovode sluge Vučića uz podršku crkve Srbije” , navodi se između ostalog u objavi, koja se pojavila na društvenoj mreži X, bivšem Tviteru.

Slične tvrdnje su se pojavile i na Fejsbuku, uz navode da je Monstat postavio “nesuđenu kapelu Ace palikuće” kao logo na popisnim papirima. Autor objave tvrdi da takav logotip “potvrđuje da je i ta tkz. nezavisna organizacije u rukama Vučićeve balafurde”.

U obrazloženju Monstata pojašnjeno je da logotip predstavlja centralni element javne kampanje za sprovođenje popisa, kao i da se može koristiti samostalno ili u kombinaciji sa sloganom “Svi smo važni”.

·         Zvanični logotip popisa

Na njihovom zvaničnom vebsajtu pojašnjeno je idejno-grafičko rješenje za logotip popisa – znak koji se sastoji iz nekoliko simboličnih piktogramskih cjelina koje zajedno grade originalnu ilustrativnu formu.

– Ilustracije porodice od 3 člana od kojih su dva crvena, a jedan zlatan (a povezan polukružnom formom sa druga dva) je ta da statistika varira i unutar porodica (na mikro planu), možemo imati 2 ženska, jednog muškog člana; dvoje mogu biti punoljetni, jedan maloljetan, takođe članovi mogu biti zaposleni-nezaposleni, ili u jednoj porodici mogu biti zastupljene različite vjeroispovjesti.

– Krovni simbol (strelice na gore ili vrha olovke) simbolizuje jedno domaćinstvo ako posmatramo porodicu pod njim, ali i krov jedne zajednice, ako je porodica posmatrana kao simbol za ljude kao gradivne jedinice društva u ovom slučaju ovaj krov može predstavljati državu.

– Tri tačke, koje sa donjom cjelinom znaka simbolizuju glave 3 člana porodice, zasebno gledane predstavljaju i proces popisa – kontinuitet prikupljanja podataka, prebrojavanje i brojanje”, navode iz Monstata.

Simbol kuće je vrlo često grafičko rješenje logotipa koje su koristile brojne države širom svijeta, što možemo vidjeti i na primjeru Jamajke ili recimo Gvajane i predstavlja jedan od univerzalnih simbola popisa stanovništva.

Tvrdnje o logotipu koji navodno simbolizuje kapelu na Lovćenu dio su narativa da  se “popis sprovodi uz podršku crkve Srbije” koji je, kako se približava datum popisa, sve prisutniji u javnom diskursu i na društvenim mrežama.

I ranije se u javnosti spekulisalo da pripremljeni logo simbolizuje kapelu, te da je navodno vraćen na doradu. Takve tvrdnje iznosili su i pojedini političari. Ipak, logo koji je sada zvaničan ne može se povezati sa tvrdnjama sa Fejsbuka gdje se eksplicitno kaže da je “logo popisa kapela na Lovćenu”.

Objave iz tog razloga ocjenjujemo kao pristrasno izvještavanje.

Ocjenu “Pristrasno izvještavanje” dobija medijski izvještaj za koji se može jasno utvrditi da favorizuje činjenice, stavove i zaključke koji odgovaraju određenom narativu, često ne poštujući pravilo kontaktiranja druge strane kada se radi o tvrdnjama koje su štetne po nečiji ugled, ili koje određene aktera prikazuju u negativnom svjetlu. Jedan od oblika pristrasnog izvještavanja je i selektivno prikazivanje činjenica, gdje se ističu činjenice koje idu u prilog određenoj tezi, dok se činjenice koje je ne potvrđuju tendenciozno izostavljaju.

Ovakve medijske izvještaje uglavnom prati i vrlo emocionalan način pisanja. Oni mogu i ne moraju biti netačni, ali po pravilu ne prikazuju cijelu sliku i sve strane priče, već predstavljaju samo one činjenice koje odgovaraju preferiranom narativu.

In this article