Viralna vijest kruži regionalnim medijima i društvenim mrežama i glasi da su francuski vojnici zvanično u Ukrajini.  

U moru objava, između ostalog, navodi se: (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13) (arhivirano: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Mediji: Francuska poslala Legiju stranaca u Ukrajinu 

AMERIKANCI TVRDE: Francuska poslala Legiju stranaca u Ukrajinu 

Makron ostvario namere: Prve jedinice francuske Legije stranaca stigle u Slavjansk 

NEĆE TO RUSI DUGO TOLERISATI: Francuska poslala Legiju stranaca u Ukrajinu 

“Kako se navodi, predstavnici 3. pešadijskog puka francuske Legije stranaca stigli su u četvrtak na lokaciju 54. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine u Slavjansku.” 

Pometnju je unio jedan blog, koji je kasnije kao članak objavio medij pod nazivom asiatimes.com. Autor je Stiven Brajen, nekadašnji američki zvaničnik. On je objavio tekst pod naslovom: “Francuska poslala borbene trupe na front u Ukrajini”, dok u lidu kaže: “Da li će raspoređivanje jedinice Legije stranaca pod komandom francuskih oficira pokrenuti širi evropski rat”.  

Brajen inicijalno nije dao nikakav dokaz za svoje tvrdnje, niti je citirao bilo kakve zvanične kanale. Ipak, to nije spriječilo regionalne medije da plasiraju ovu vijest. Kasnije je rekao da nije prorok ni mudrac i da je “možda pogriješio” i dodao je da je izvore tražio na mreži X i na Telegramu. 

Francusko ministarstvo: francuski vojnici nijesu u Ukrajini 

S obzirom na to da se vijest o francuskim vojnicima u Ukrajini brzo proširila, ekspresno je reagovalo francusko ministarstvo vanjskih poslova. Na njihovom X kanalu kaže se:  

Dezinformacione kampanje o podršci Francuske Ukrajini ne slabe.. 
NE, Francuska nije poslala trupe u Ukrajinu. 

Kolege iz španske Maldite direktno su kontaktirale francusko ministarstvo odbrane, iz kojeg su dobile odgovor:  

“Potvrđujemo da na ukrajinskom tlu nema francuskih vojnika.” 

O ovom slučaju pisao je i AP. Njihov naslov je:  

Ne, Francuska nije rasporedila trupe da se bore sa Ukrajinom protiv Rusije 

AP je tražio odgovore od Brajena, a on ih je uputio na njegov drugi tekst u kojem kaže “da je možda pogriješio” i dodao da “Francuzi uvijek poriču da imaju bilo koga u Ukrajini”.  

AP dalje prenosi detalje o 3. pješadijskom puku francuske Legije stranaca, za čije pripadnike se tvrdi da su u Ukrajini: 

“Francuski 3. strani pješadijski puk Legije stranaca, nalazi se u Kuruu, Francuska Gvajana, od 1973. Njegove odgovornosti uključuju zaštitu svemirskog centra u Gvajani i borbu protiv ilegalnog iskopavanja zlata.” 

Francuska Gvajana je prekomorski departman Francuske, smješten na sjevero-istoku Južne Amerike.  

Ko je Stiven Brajen? 

I za kraj, potrebno je govoriti malo i o onome ko je “zakuvao čorbu”. Stiven Brajen je bio zamjenik podsekretara ministarstva odbrane SAD za vrijeme Reganove administracije. Sajt sa njegovim imenom trenutno nije dostupan, ali jeste kanal na mreži Substack pod nazivom “Oružje i strategija”. Tamo piše da kanal: “… pruža najsavremenije uvide u ključna bezbjednosna pitanja, pružajući objektivne, nepristrasne i opsežno istražene izvještaje…” Na njegovom X profilu piše da je vodeći autoritet u tehnologiji, nacionalnoj bezbjednosti, sajber bezbjednosti, te da je pronalazač i autor. 

Ukrajinski mediji ga vide kao ruskog propagandistu, jer je i ranije imao slične izlete. Pisao je da NATO razmješta trupe u Ukrajini, kao i da SAD planiraju “naci spašavanje” predsjednika Ukrajine, Volodimira Zelenskog u Lviv. 

Zbog neprovjerenih tvrdnji Brajena, a koje su postale viralne, demantija od strane Francuske i nedostatka dokaza da su francuske trupe u Ukrajini, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Edit: 16.5.2024.

Instagram stranica Pepo Politika objavila je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article