Stihove sporne pjesme lažno pripisali Beogradskom sindikatu

1368

Manifestacija „Dani Svetog Vasilija Ostroškog“ koju za 12. maj najavila Opština Nikšić, prethodnih nedjelja izazvala je dosta polemike u medijima ali i na društvenim mrežama u Crnoj Gori. 

Razlog za to leži u činjenici da je u okviru pomenute manifestacije prvobitno planirano da se u Nikšiću održi koncert grupe Beogradski sindikat koja kroz svoje pjseme širi desničarske i nacionalističke narative. 

U međuvremenu je taj koncert otkazan zbog tragedije koja se dogodila u jednoj beogradskoj Osnovnoj školi, gdje je život izgubilo devet osoba, međutim neposredno prije toga u pojedinim medijima problematizovana je ideja Opštine Nikšić da na glavnom gradskom trgu nastupi poznati srpski bend. 

Tako je portal Gradski objavio tekst u kojem navodi kako je Nikšić od grada heroja postao grad iz kojeg se šalju poruke mržnje. 

Takve tvrdnje potkrijepili su informacijama da je Beogradski sindikat svojom najnovijom pjesmom pozivao na nasilje. 

„Neće sjutra veče, ali hoće za koji dan, sa Trga slobode u Nikšiću bend Beogradski sindikat zapjevati sa svještenstvom i čelnim ljudima opštine svoj najnoviji hit.  
“Ruke na srce, pozdravi All Stars formacije fantomke na glavu mogu da otpočnu akcije Plan je za noćas da im pređemo granicu Od kuća i sela vi im napravite klanicu Pokoljite šiptare pobite vehabije ko se god buni neka se na kolac nabije vidim da plaču kažem bilo je dosta i žene i decu sve pobacajte sa mosta nema više praštanja vidiš kuću – pali je, za svaku našu crkvu, platiće nam vaše džamije Kalašnjikov, bombe, visoko tri prsta neka kleknu kada vide Isusa sa krsta”, navodi se u tekstu portala Gradski. 

Ovaj članak podijeljen je na njihovoj zvaničnoj Fejsbuk stranici

U nastavku teksta autor postavlja pitanje „da li je nastup takve grupe primjeren obilježavanju Dana Sv.Vasilije Ostroški“, kao i da li crkva „ovakvim pjesmama, koje promoviše Beogradski sindikat, negativno utiče na zajednicu, posebno mlade“. 

Ističu i kako bi na eventualno izvođenje u Crnoj Gori ove i svake druge pjesme koja otvoreno poziva na mržnju i nasilje, morali bi reagovati nadležni organi. 

Sa konstatacijom – da je izvođenje pjesme u kojoj se poziva na nasilje apsolutno nedopustivo, sasvim sigurno saglasne su sve strane, međutim stihovi pjesme koji su citirani u članku Gradskog portala ne pripadaju Beogradskom sindikatu, niti su članovi te grupe autori istih. 

Naime, riječ je o pjesmi grupe All stars iz Niša, i ona nije novijeg datuma. 

To je u ime Beogradskog sindikata potvrdio advokat i član benda Feđa Dimović. 

On je na svom fejsbuk profilu najavio tužbu protiv portala Gradski, navodeći kako je sporna pjesma “Kosovo je Srbija”  zapravo numera grupe All stars. 

„Ona je tendenciozno potpisana na platformi Youtube kao naša pjesma. Ovo je opšte poznata činjenica, imajući u vidu da je ista greška učinjena prije 10 godina u srpskim medijima, kada je novinarka RTS Olivera Kovačević objavila istu neistinu, zbog čega je naknadno RTS uputila javno izvinjenje bendu Beogradski sindikat, naveo je Dimović. 

On je podijelio link članka sa portala RTS,  u kojem je upućeno izvinjenje grupi Beogradski sindikat zbog činjenice da je sporna pjesma greškom pripisana njima. 

„Naime, emitovana pjesma “Kosovo je Srbija”, koja je u ovoj emisiji predstavljena kao pjesma Beogradskog sinidikata (BS), skaradnog sadržaja neprimjerenog renomeu ove grupe, predstavlja falsifikat objavljen samo na internetu i nije pjesma BS“, navedeno je 2013. godine u demantu koji je medijima poslao Beogradski sindikat. 
 
Iz svega navedenog jasno se da zaključiti da stihovi pjesme u kojima se poziva na nasilje ne pripadaju grupi Beogradski sindikat, te imajući to u vidu, tekst portala Gradski.me ocijenili smo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article