Kako smo do sada navikli da su izborni ciklusi svako malo, navikli smo da sa njima u paketu idu i dezinformacije. Međutim, vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori bili su četvrti u nešto više od pola godine, pa se čini da su se dezinformatori malo zasitili. Ili razlog za “sušu” treba tražiti negdje drugo. Svakako, ovaj proces nije bio pošteđen.  

Tako smo po ko zna koji put mogli čitati lažna istraživanja, koja su očito proizvoljno kreirana kako bi se prednost dala određenoj političkoj opciji. Praksa je do sada pokazala da je ovo najjeftiniji oblik predizborne manipulacije, ujedno i najlakši ako se pripiše nekoj kredibilnoj agenciji kao što je Ipsos. Ono što dezinformatori očigledno ne kapiraju je – da je jedan poziv dovoljan kako bi se takve projekcije demantovale.  

Neki su pokušali da sastave Vladu i prije samih izbora, pa su jednom od lidera izbornih lista u usta stavili riječi koje on nikada nije izgovorio. Iako se sada nazire sa kim bi pokret Evropa sad i njen čelnik, Milojko Spajić, mogli udružiti snage u parlamentu, on svakako nije rekao da bi koalicija sa ostacima DF-a bila ubistvo, a koalicija sa ostacima DPS-a – samoubistvo. Dakle, pored lažnih istraživanja, u Crnoj Gori, u osvit izbora imamo i lažne izjave. 

Nakon Spajića na red je došao i premijer u tehničkom mandatu i lider pokreta URA, Dritan Abazović (brat Abaz), koji bi sigurno volio da posjeduje kuću na vodi, jahtu i helikopter, kao što su neki korisnici društvenih mreža tvrdili da ima. Ipak, uvidom u njegov imovinski karton, nažalost po Abazovića, piše da u posjedu ima samo vikendicu od 30 kvadrata. 

Pred-predizborna trka bila je zanimljiva na nekoliko dana jer je u igru trebalo da uđe i lista koja nosi naziv popularne serije – La casa de papel. Njihova lista je odbijena i na izborima nijesu nastupili, ali ipak mnogi su povjerovali da će moći da glasaju i za njih. 

Monitoring Raskrinkavanja pokazao je da srpski mediji svakodnevno pišu o Crnoj Gori, ali da taj sadržaj ne dijele na društvenim mrežama. Doduše, primjetan je bio pad interesovanja redakcija kao što su Kurir, Alo, Novosti, ali to se može dovesti u vezu sa dešavanjima na Kosovu i protestima u Srbiji, odnosno – da su srpski mediji imali preča posla. 

Za kraj, valja ostaviti jednu “poslasticu”, koja nam dolazi sa televizije Happy. U jutarnjem programu ove televizije u prethodnim izbornim ciklusima često smo mogli slušati razne interpretacije političke i demografske situacije u Crnoj Gori. Ali, ništa nas nije moglo spremiti na pojavljivanje izvođača ultranacionalističkih narodnih pjesama, Baje Malog Knindže, kojeg su voditelji pitali da prokomentariše izbore u drugoj državi. Baja je rekao da je pjevao Milu Đukanoviću, ali je ubrzo prešao s teme… 

In this article